Nielen pred tréningom, dôležitý je aj čas po tréningu

Nielen čas pred tréningom je dôležitý (kedy a koľko toho zjeme a povedzme o koľkej trénujeme), ale aj po tréningu treba dbať na určité veci. Čítajte, ktoré to sú.

fitness, cvičenie, tréning, chudnutie
Ilustračná foto.
Autor:

Fáza ochladzovania

Telo práve dosiahlo vysoký výkon a zotavenie potrebuje ako soľ. Prestať s tréningom náhle by sa nemalo – týka sa to rovnako amatérskych ako aj profesionálnych športovcov. Môže to byť pre telo škodlivé. Preto je veľmi dôležité dodržať ochladzovaciu fázu. Vysvetliť, čo sa v nej deje, je veľmi jednoduché. Počas tréningu sa telo začne zahrievať a svaly pracujú na vysoké obrátky. Ak prestaneme náhle, svaly sa môžu kŕčovito stiahnuť a krvný obeh ostane „v šoku“. Práve z tohto dôvodu je dôležité naordinovanie ochladzovacej fázy. Prispieva k rýchlejšej regenerácii tela, zvyšuje prietok krvi a urýchľuje zníženie kyseliny mliečnej. Príklady, ako ukončiť tréning: voľný, 10–15 minútový beh, relaxačné a naťahovacie cvičenia alebo strečing.

Čítajte viac o tréningu

Sprcha po tréningu

Fáza ochladzovania je ukončená a my sa môžeme venovať osviežujúcej a zotavujúcej časti tréningu: sprche. Ale aj tu je opatrnosť na mieste. Po prvé, neodporúča sa do sprchy vhupnúť hneď po tréningu, ale poskytnúť telu asi päťminútové „vypotenie“. Koža sa tak sama schladí a po sprche sa nebude znova potiť. Dôležitá je aj teplota vody, nesmie byť príliš horúca. Správna pre telo a krvný obeh je vlažná až teplá.

Správne jesť a veľa piť

Po tréningu je vhodné niečo zjesť, aby sme doplnili zásobník energie. Dôležité je, čo jeme. Hodia sa rýchle sacharidy, aj vysoko kvalitné bielkoviny pre podporu rastu svalov. Aj v prípade, že hlad nie je taký veľký, jesť je nevyhnutné. Vhodnými potravinami pre športovo aktívne osoby môže byť mliečna ryža, müsli s ovocím alebo jogurtom či mlieko, zemiaky, ryža, cestoviny s chudým mäsom, ryba, zelenina, šalát alebo sójové produkty. Pri všetkých myšlienkach o správnych potravinách nesmieme v žiadnom prípade zabudnúť ani na „tekutú stravu“. Ešte dôležitejšie ako jesť je totiž piť. Naše telo si dosť tekutín pýta už počas športovania, pričom rovnako dôležité je piť aj po ňom.

Čas na relax

Po tréningu určite nevykonávajte žiadnu namáhavú činnosť. Telo tvrdo pracovalo a teraz potrebuje zotavenie. Najlepšie je čítať knihu, ležať na gauči, pozerať televízor alebo počúvať hudbu. Najlepšou podporou pri procese obnovy je pravdaže spánok.

Frekvencia tréningov

Kto chce ostať fit, musí trénovať pravidelne, napriek tomu nie denne, pretože telo potrebuje čas na regeneráciu. Príliš veľa trénovania môže preťažiť kĺby a spôsobiť poškodenie, čím sa zvyšuje riziko športových zranení. Z tohto dôvodu je vhodné trénovať 3–4-krát týždenne a medzi tým naplánovať vždy deň odpočinku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
beh, behanie, strava, zelenina

Plánujete zhodiť behaním? Toto by ste mali vedieť

27.03.2017 06:00

Plánujete schudnúť? Ak áno, potom je behanie vynikajúca myšlienka. Nielen pre spálené kalórie.

strečing, skrátené šľachy

Pomáha pri športe horčík? Dôkazy stále chýbajú

15.03.2017 06:00

V prípade, že bolia svaly, horčík sa považuje priam za zázračný prostriedok. Avšak vedci na to nemajú žiaden dôkaz.

strukoviny, bielkoviny, výživa

Zdroj bielkovín pri budovaní svalov nehrá rolu

06.03.2017 06:00

Pre budovanie svalovej hmoty je jedno, či má proteín živočíšny alebo rastlinný pôvod.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Česká polícia zaviedla pri dokladoch kontrolu odtlačkov prstov

27.03.2017 14:09

Česká polícia bude môcť kontrolovať odtlačky prstov v cestovných dokladoch.

šport - športová móda - aktívna móda - inšpirácie

Aerolínie nevpustili na palubu lietadla dve dievčatá v legínach

27.03.2017 14:08

Na americkú leteckú spoločnosť United Airlines sa na sociálnych sieťach zniesla ostrá kritika.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Doprava cez Strečno sa v apríli spomalí

27.03.2017 14:00

Ešte jeden víkend bude musieť byť na 32 hodín úplne uzavretá cesta medzi Žilinou a Vrútkami. Od budúceho mesiaca bude sanácia pokračovať aj cez pracovné dni.

Železo, železiarne, U.S Steel

V Železiarňach Podbrezová sa stala smrteľná nehoda

27.03.2017 13:54

V podbrezovských železiarňach došlo v pondelok ráno k smrteľnej nehode. Zamestnanec firmy spadol cez šachtu do horúceho železa s teplotou okolo 1500 stupňov.