Fámy o alkohole môžu byť aj životu nebezpečné

Telesný stav po bujarom večierku dokáže poriadne potrápiť. A tak medzi ľuďmi koluje mnoho fám, ako sa tomuto problému vyhnúť.

11.07.2009 23:33
alkohol - víno v pohároch
Ilustračné foto
debata

Telesný stav po bujarom večierku, ktorému sa hovorí „opica“, dokáže poriadne potrápiť. A tak medzi ľuďmi koluje mnoho fám, ako sa tomuto problému vyhnúť. Napríklad, že kto sa viac naje, znesie viac alkoholu a že pohyb a šálka kávy pomôžu alkohol rýchlejšie odbúrať. Podľa primára Reinharda Hallera zo západorakúskeho Vorarlbergu to nielenže nie je pravda, ale takéto praktiky môžu byť aj životu nebezpečné.

Kto sa pred oslavou dobre naje, dosiahne iba to, že promile alkoholu v krvi stúpa pomalšie," vysvetlil Reinhard Haller v rozhovore pre agentúru APA. Ani intenzívny pohyb nemá podľa neho vplyv na rýchlejšie odbúranie alkoholu. „Alkohol sa nedá vypotiť. Túto činnosť preberá z deväťdesiatich piatich percent pečeň a za hodinu sa hladina alkoholu v krvi zníži v priemere len asi o jednu až dve desatiny promile. Zostávajúcich päť percent sa môže dostať z tela von pokožkou, ale nezohráva to nijakú úlohu. Rovnako ako dýchanie studeného vzduchu,“ tvrdí Haller.

Nepomáha ani silná káva či energetické nápoje. Človek sa môže cítiť vďaka povzbudzujúcim účinkom kofeínu sviežejšie, ale pomalé odbúravanie alkoholu v pečeni a obmedzenú schopnosť reakcie to podľa Hallera neovplyvní. Zavádzajúca je podľa neho tiež predstava, že k úplnému vytriezveniu stačí trocha spánku. „To je veľmi vážny omyl, pretože zbytkový alkohol je rovnako nebezpečný, ako jeho skorá konzumácia,“ upozornil rakúsky psychiater. Po prehýrenej noci preto odporúča nechať auto doma a zvoliť iný spôsob prepravy.

Racionálny základ vraj nemá ani predstava, že alkohol udržuje telesnú teplotu. „Rozširuje síce cievy, čo môže viesť k hrejivému pocitu, krv však prúdi rýchlejšie k telesným perifériám, odkiaľ je teplo odovzdávané do okolia, takže účinok je celkom opačný. Napríklad pri konzumácii pol fľaše vína, teda asi 50 gramov alkoholu, klesne telesná teplota o pol stupňa,“ povedal Reinhard Haller.

Rovnako veľkým omylom je domnienka, že alkohol zaručí dobrý spánok. Unavený, alkoholom omámený organizmus sa iba rýchlejšie dostane do ríše snov. Riešiť však problémy so zaspávaním týmto spôsobom, vedie k návyku. No jedna vec, ktorá sa hovorí o alkohole, je pravdivá: ničí mozgové bunky. Lekári odhadujú, že jeden bujarý večierok môže spôsobiť stratu 20– až 30-tisíc mozgových buniek. Alkohol tiež narúša prenos dát medzi nervovými bunkami, čo má negatívny vplyv na koncentráciu a pamäť.

debata chyba