Sedem spôsobov ako si oslabiť imunitu

Ignorujte, čo potrebujú vaše črevá; negatívny stres považujte za motor života; vykašlite sa na pohyb a čerstvý vzduch; spánok zredukujte na minimum...

16.04.2009 23:53
gestá - zovreté päste, palec dolu a hore
Ilustračné foto
debata

1. Ignorujte, čo potrebujú črevá
V črevách sa nachádzajú dve tretiny buniek imunitného systému. Aby plnili svoju funkciu a aby bola črevná flóra intaktná, treba telu každý deň dopriať nielen dostatok balastných látok v podobe zeleniny, ovocia a celozrnných produktov, ale aj mliečne výrobky so živými bakteriálnymi kultúrami, na ktorých význam poukazuje celý rad štúdií, pretože pozitívne stimulujú celý imunitný systém. Mliečne výrobky so živými kultúrami by si mali obľúbiť najmä ľudia pravidelne konzumujúci tučné mäso, ktorého trávením dochádza k hnilobným procesom, a tie pôsobia negatívne na črevnú mikroflóru. Kto nemá rád zeleninu ani jogurty či zakysané mliečne výrobky, mal by využiť aspoň ponuku výživových doplnkov – probiotík a prebiotík (vlákniny, ktorá stimuluje rast probiotických baktérií) alebo synbiotík, teda preparátov, ktoré majú vlastnosti probiotík aj prebiotík (Lepicol, Probian mimi, Synnbio…).

2. Považujte negatívny stres za motor života
Psycho-neuro-imunológia po dvadsiatich piatich rokoch skúmania vzájomného vzťahu medzi psychikou, nervovou sústavou a imunitným systémom prišla k jednoznačnému záveru, že stresové faktory významne znižujú odolnosť organizmu a zhoršujú priebeh existujúcich chorôb. Dlhodobá psychická záťaž zvyšuje produkciu „stresového hormónu“ kortizol, ktorý negatívne ovplyvňuje krvný tlak, funkciu štítnej žľazy, hladinu krvného cukru a hustotu kostí, ako aj fungovanie imunitného systému. Dlhotrvajúci alebo často opakovaný stres teda nemožno v nijakom prípade pokladať za stimulujúci a neschopnosť „vypnúť“ vedie jednoznačne k deštruktívnym zmenám v organizme.

3. Zasmejte sa nad odporúčaním 3 – 5 porcií ovocia a zeleniny denne.
Dobre fungujúci imunitný systém potrebuje pravidelný prísun vitamínov a sekundárnych rastlinných látok. Odporúčaná denná dávka 3 – 5 porcií ovocia a zeleniny (z väčšej časti surovej) pomáha podľa odborníkov zaceliť vznikajúce „trhliny“ imunitného systému. Na jedálnom lístku by nemali chýbať druhy, ktoré sú bohaté na vitamín C, ako kapusta, paprika, brokolica, citrusy, kiwi alebo čerstvá šťava z plodov rakytníka úzkolistého, ktorá sa odporúča aj rekonvalescentom na celkové posilnenie organizmu. Dodávateľom „vitamínu mladosti a odolnosti“, vitamínu E sú predovšetkým za studena lisované oleje, oriešky, slnečnicové semienka a pšeničné klíčky. Potrebu vitamínov A a B pokryje konzumácia rýb, celozrnných a mliečnych produktov.

4. Vykašlite sa na pohyb a čerstvý vzduch! Alebo športujte až do vyčerpania.
Aktívny pohyb primeraný fyzickej kondícii a veku, ktorý rovnomerne zaťažuje organizmus, je považovaný za jeden z pilierov zdravej imunity. „Športom na doraz“ však možno dosiahnuť presný opak – podporí sa stresové zaťaženie organizmu, ktoré imunitu oslabuje. V prípade, že sa tak stalo, a musíte vzdorovať prechladnutiu a kašľu, vyskúšajte liek Umckaloabo – z juhoafrického muškátu, ktorý má podľa mnohých klinických štúdií nielen antimikrobiálne a expektoračné, ale aj významné imunostimulačné účinky.

5. Vyhýbajte sa saune.
Podľa štúdií zameraných na posilnenie imunitného systému sú pravidelní návštevníci sauny odolnejší ako ostaní. Návšteva sauny raz až dva razy do týždňa totiž vytrénuje cievny systém a zlepší obranyschopnosť organizmu – obranné bunky sú oveľa rýchlejšie transportované do „centra nepriateľských útokov“. Posilňujúci efekt sauny sa zvýrazní použitím kvalitných éterických olejov, ktoré na podporu tela (dnes tomu hovoríme aj redukcia stresu) používali už staroveké kultúry.

6. Čaj s medom považujte za nápoj pre deti.
Kto málo pije, brzdí v tele činnosť všetkých buniek vrátane obranných. Ľudské telo potrebuje na optimálne fungovanie permanentný prísun tekutín (1,5 – 2 litre denne). Nie je však nutné popíjať iba vodu, odporúča sa tiež zmes vody a vína alebo vody a jablčnej šťavy, ako aj bylinkové čaje s medom, ktoré dodávajú telu liečivé látky a vďaka medu sú zdrojom vitamínov, minerálov, stopových prvkov, unikátnych enzýmov a látok s antiseptickými účinkami (med treba pridávať do vlažného čaju, aby sa nezničili výživné látky, ktoré obsahuje).

7. Inšpirujte sa Napoleónom a zredukujte spánok na minimum.
Na ľudskej potrebe siedmich až ôsmich hodín spánku denne sa zhoduje väčšina odborníkov. Predpokladá sa, že kto spí menej, „nemá čas“, aby prešiel všetkými spánkovými fázami, ktoré sú nevyhnutné na telesnú regeneráciu. Štúdie preukázali, že nedostatok spánku je stresový faktor, ktorý významne oslabuje imunitnú odpoveď organizmu. Imunitný systém potrebuje denne minimálne 5 až 6 hodín spánku, aby vôbec mohol fungovať. Kto si nedopraje spánok, stáva sa náchylnejší nielen k infekčným ochoreniam, ale aj neinfekčným chorobám. Pri problémoch so spánkom je vhodné vyskúšať tradičné domáce prostriedky, ako je napríklad upokojujúci čaj z chmeľových „šišiek“. Prínosom môžu byť tiež uvoľňovacie techniky. Podľa odborníkov však imunitný systém pomáha postaviť na nohy aj 30-minútové zdriemnutie v priebehu dňa.

 
debata chyba