Cvičenie pilatesovej metódy je nielen účinné, ale aj pekné

Dana Bischof, Pravda.sk | 25.06.2013 06:00
Monika Klenková Pilates Medical Foto:
Monika Klenková počas cvičenia Pilates Medical.
Detská a rehabilitačná lekárka, MUDr. Monika Klenková sa k cvičeniu pilatesovej metódy dostala "vďaka" svojej bolesti, ktorú jej spôsobovala platnička.

Teraz prichádza so svojou cvičebnou zostavou ako inštruktorka. Zhrnula ju na DVD Aby kríže neboleli. Cvičí špeciálnu metódu pilates medical nielen u nás, ale aj v Európe, napríklad v susednom Rakúsku. DVD je pomôckou pre tých, ktorí si pilates nechcú zacvičiť len v telocvični, ale aj doma.

Ako upozornil ortopéd a rehabilitačný lekár, MUDr. Július Kazimír, pilatesova metóda je známa tým, že cvičenie je nielen užitočné, ale aj pekné. Občas sa podobá tancu či baletným kreáciam. Autor metódy, Nemec Joseph Pilates, ju pred sto rokmi vyvinul ako súbor 34 originálnych cvikov, ktoré dovtedy nikto nevidel. „A nielenže vymyslel cviky, ktoré dovtedy nikto nevidel, ale zároveň ich zoradil do cyklov, tzv. kreácií. Jeden cvik nadväzuje na druhý, pričom cvičiť sa dajú ako nekonečná slučka,“ vysvetlil Kazimír a dodal, že toto cvičenie namáha telo iným spôsobom, ako doterajšie systémy, pretože cvičí súčasne hlboké aj povrchové svaly.

Robme niečo pre svoje svaly, ktoré po... Foto: Július Kazimír
Monika Klenková Pilates Medical Robme niečo pre svoje svaly, ktoré po tridsiatke stále strácame, odkazuje MUDr. Klenková.

Pilatesovo cvičenie bolo pôvodne venované baletkám. Cvičili ho dievčatá a ženy, ktoré mali prirodzene alebo vytrénovane veľký rozsah. Monika Klenková zdôraznila, že nikdy tanečnica nebola, ani nemala dobrý rozsah. Medical hodnota, ktorú do svojho cvičenia doplnila, je v tom, aby sme dostali svoje telo pod kontrolu. „Pri každom z týchto cvikov zapájate všetky svaly, dokonca aj svaly mozgu. A práve tým, že sa sústredíte na to, čo robíte, dostávate svoje telo pod kontrolu,“ objasnila ďalej Klenková. Z praxe vie, že v neskoršom veku to každý ocení.

Aj sám Pilates vraj svoju metódu volal „contrology“, no pritom nemá nič spoločného s meditáciou či jogou. Kazimír podotkol, že pokusy spojiť pilates s jogou nikdy neboli šťastlivé. „Pilates je gymnastika, no na rozdiel od ostatných druhov nie je v dynamickom chaose. Presnosť cvikov je dosahovaná tým, že myseľ kontroluje každý pohyb. Ľudia, ktorí ho cvičia, sa lepšie cítia a lepšie vyzerajú. Neexistuje metóda, ktorá by s ľudským telom pracovala podobným spôsobom.“ O tom je ortopéd presvedčený.

Na to, aby človek na sebe spozoroval pozitívne účinky, mal by cvičiť minimálne mesiac, ale pravidelne, približne 5-krát do týždňa a minimálne 15 minút denne s plnou koncentráciou, bez akéhokoľvek rozptyľovania, ponorený do seba. Koncentráciu podporí hudba. Autori spomínaného DVD siahli po Mozartovi. Pilates pracuje s ľudským telom podľa Kazimíra tiež zvláštnym spôsobom. „Nedá sa to vždy celkom dobre popísať, treba si to prežiť,“ odporúča.

Skôr ako schudnúť, zaručí cvičenie pilatesovej metódy vyformovanie postavy. Na to, aby človek výraznejšie schudol, potrebuje podľa slov doktorky Klenkovej negatívnu bilanciu. „Nemôže mať väčší príjem ako výdaj. Kto tento základ zabezpečí, bude chudnúť,“ vraví. Upozorňuje však na to, čo sa stane tým, ktorí cvičiť nebudú. „Schudnú, no stratia svalovú hmotu, podkožný tuk a svoje krásne telo.“ Klenková odkazuje všetkým, ktorí chcú chudnúť zdravo, aby znížili príjem a cvičili. Aby robili niečo pre svoje svaly, ktoré po tridsiatke stále strácame.