Čo možno ešte neviete o chudnutí

Dana Bischof, Pravda.sk | 22.08.2013 06:00
zdravá strava, žena cvičí, zdravie Foto:
Ilustračné foto.
Sú ženy, ktoré robia dokola tú istú chybu. Len čo schudnú, hneď začnú priberať.

Znamená to, že štíhle telo si užijú len veľmi krátko. A takýchto žien sa vo fitnescentrách nachádza veľa, najmä po sviatkoch, pred letom alebo po lete… Podľa osobného trénera Michaela Achbergera z bratislavského fitness centra Body Energy Club si udržanie dokonalej postavy, prípadne drinou vypracovanej postavy vyžaduje neustálu starostlivosť. „Nestačí len dosiahnuť požadovaný cieľ a prestať cvičiť. Telo potom reaguje tak, že telesná váha sa vráti tam, kde bola predtým. Alebo ak bola diéta zvolená nevhodne, dokonca sa objavia aj nejaké kilá navyše.“

Človek, ktorý chce schudnúť a štíhlym aj ostať, si však nepredstavuje, že už v živote nezje nič sladké či mastné. Existuje nejaká norma, ako často a koľko by si telo občas mohlo dovoliť, aby sa to v ňom akosi „stratilo“? Michael Achberger odpovedá: „Výživa jednotlivca by mala byť rôznorodá. Jednotlivé zložky potravín by sa nemali vynechávať. Dlhodobé dodržiavanie nízkosacharidových diét je tiež škodlivé a aj tuky telo potrebuje.“ Racionálna výživa by nemala byť naším bremenom, ale potešením. A mala by tiež chutiť. To však neznamená, že budeme jesť všetko, miešať zdravé s nezdravým. „Neexistuje jednoduché pravidlo, ako často, koľko a čo by si telo mohlo dovoliť, ale pre zjednodušenie by sa dalo povedať, že ak človek denne športuje a snaží sa pri aeróbnom športe spáliť aspoň 400 kcal, občasné "dochutenie“ nespôsobí návrat k starým normám," povedal ďalej Achberger.

Chudne sa ťažko, priberá sa ľahko. Najťažšie zo všetkého je predsa len udržať si váhu. Existuje nejaký recept na to, aby sa smerom nahor už nehýbala? Aby telo ani nechudlo, ale ani nepriberalo? „Ak človek dosiahol nejakú svoju normu a formu, s ktorou je spokojný, odporúčam mu zmerať si podiel tuku, svalov, viscerálneho tuku a vody v tele.“ (Pozn. Takéto meranie robia v zdravotných strediskách, fitnescentrách, prípadne aj v poradniach pre výživu). Achberger odporúča s týmito hodnotami pracovať. Ak sa zvýšil podiel tuku a znížil podiel svaloviny, treba zvýšiť výdaj a vrátiť hodnoty naspäť, prípadne sa pozrieť na svoj jedálniček, či tam nenastali výrazné negatívne zmeny. Existuje aj možnosť, že sa váha zvyšuje, ale tuk mizne. Tento stav je pozitívny, Achberger však neodporúča pokračovať v režime. „Z estetického hľadiska môžu potom aj pri zvýšenej váhe nastať pozitívne zmeny,“ uviedol.

Dôverne to pozná každý, kto sa pokúšal schudnúť. Váha sa po čase zastaví a občas sa nechce ani za svet pohnúť. Čo v takom prípade radí odborník? Achberger ho vysvetľuje ako stagnáciu. Telo podľa jeho slov reaguje na diétny režim tak, že zníži metabolizmus. „Ak to trvá dlhšiu dobu, odporúčam zaradiť sacharidové vlny, prípadne telo šokovať výnimočne nezdravým dnom, kde sa zvýši príjem tukov a cukrov v prospech našich chuťových pohárikov.“

Občas ľudia v snahe schudnúť vysadia zo svojho jedálnička spomínané sacharidy, aby váha klesala rýchlejšie. Osobný tréner však takýto postup považuje za nesprávny. „Ak sa na to pozrieme logicky, sacharidy sa úplne vynechať nedajú. Dajú sa však znížiť na minimum, čo znamená 15–20 gramov, čo je však extrémne málo a dlhodobé držanie takého energetického príjmu spôsobí extrémne zníženie metabolizmu, úbytok svalovej hmoty a vody, ohrozí sa tým aj imunita. Pri návrate do štandardného príjmu nastáva okamžité priberanie tuku. Lebo telo nie je schopné spáliť toľko energie a ukladá tuk do podkožia. Je to takzvaný jojo efekt.“

Telo zadržiava vodu pri nadmernom príjme soli a cukru. Okrem týchto potravín retenciu vody môže spôsobovať aj nadmerný príjem náhradných sladidiel. „Daný jav súvisí s fyzikálno-chemickými procesmi v tele a prejavuje sa optickým priberaním, kde voda vyzerá ako tuk pod kožou. Voda sa ukladá do tváre, brady, bruška, rúk, nôh. Riešením je obmedzenie príjmu týchto potravín,“ objasnil Achberger. Dodajme, že retencia vody môže zastať aj hormonálnymi zmenami ako je napríklad tehotenstvo.

Najzdravšie chudnutie je pomalé. Čo to znamená v praxi? Koľko kilogramov by mal človek „zhodiť“, aby sa o takom chudnutí mohlo hovoriť? „Áno, najzdravšie chudnutie je pomalé, no otázku by som poupravil. Nemala by znieť koľko kíl mesačne, ale skôr ročne. Sto kilogramový človek s priemernou telesnou výškou by mohol zhodiť 10–15 kíl,“ hovorí Achberger. Upozorňuje na fakt, že nechudne sústavne, môže tiež v návaloch. „Spočiatku rýchlejšie, potom môže spomaliť, v lete zasa zrýchliť.“

Michael Achberger stretol počas svojej praxe aj človeka, ktorý sa snažil schudnúť, no z jeho pohľadu to vôbec nepotreboval. Išlo opäť o ženy. „Najprv je ťažké presvedčiť ich, ak však vydržia cvičiť, neskôr si uvedomia, že svoj cieľ treba prehodnotiť a samy zmenia názor.“

Michael Achberger

je osobný tréner s medzinárodnou kvalifikáciou v bratislavskom Body Energy Club. Na Slovensku dosiahol druhý kvalifikačný stupeň trénera fitness a kulturistiky.