Púšťanie žilou bolo liekom na všetko
![krv, výskum, skúmavka, laboratórium](https://ipravda.sk/res/2013/06/10/thumbs/krv-vyskum-skumavka-laboratorium-clanokW.jpg)
Jeden z najznámejších starovekých lekárov Galénos (rok 129–200 n.l.) si myslel, že krv vzniká v pečeni a cievy ju privádzajú do orgánov, kde sa spotrebúva. V súlade s Hippokratom veril v existenciu štyroch telesných tekutín a predstavoval si, že krvácanie napomáha nastolenie rovnováhy telesných tekutín. Jeho púšťanie žilou pretrvalo až do 19. storočia!
Bol to však William Harvey z Veľkej Británie, kto si v roku 1603 poznačil do svojho zápisníka: „Pohyb krvi je cirkulačný a je výsledkom tlkotu srdca.“ Bolo to senzačné pozorovanie, ktoré protirečilo Galénovmu pohľadu. Harvey ho však zverejnil až o 25 rokov neskôr. Prečo? Musel sa o svojej pravde dokonale ubezpečiť. Celé roky úzkostlivo pozoroval a experimentoval. Na zavedenie farbiva do ciev zvierat používal injekčnú striekačku. Aby videl, kam krv prúdi, začal neskôr zvieratá aj pitvať. Rozrezal aj srdce a študoval jeho chlopne. Získal tak dostatok dôkazov na konštatovanie, že krv do celého tela pumpuje srdce. Keď v roku 1627 zverejnil Anatomické pojednanie o pohyboch srdca a krvi, vysmiali ho. Mnohí ho považovali za blázna. Neskôr však museli uznať, že mal pravdu.
ČÍSLO
60–80 ml krvi zo seba vypudí srdce pri každom sťahu
Prvá úspešná transfúzia krvi sa uskutočnila v roku 1665, keď John Wilkins použil vtáčie brko a mechúr na odobratie krvi jednému psovi a jej transfúziu do žily iného psa. O dva roky neskôr vykonal francúzsky lekár Jean Denis prvú medicínsku transfúziu – zaviedol krv jahňaťa do žily 15-ročného chlapca. Bolo priam neuveriteľné, že chlapec to prežil. Transfúzie boli však také riskantné, že až do 19.¤storočia sa v tomto smere uskutočnilo iba málo pokusov. Vtedy sa začal o darovanie krvi zaujímať John Leacock z Barbadosu. Sto rokov pred objavením krvných skupín prišiel na to, že bezpečne sa dá krv preniesť iba medzi zvieratami toho istého druhu.
Leacockovu radu si vzal k srdcu James Blundell z Londýna. Pomocou injekčnej striekačky začal prenášať krv svojich asistentov na tých pacientov, ktorí by aj tak zomreli. V roku 1829 úspešne podal krv jedného zo svojich asistentov žene, ktorá silno krvácala po pôrode. Žene tak zachránil život. S narastajúcim počtom transfúzií sa však vynorili aj problémy. Niekedy sa krv darcu bez problémov „zmiešala“ s krvou príjemcu, inokedy sa zrážala. Tento problém neskôr vyriešil Karl Landsteiner, ktorý skúmal krvné skupiny.
Rakúsky lekár Karl Landsteiner (1902) odobral sebe a piatim kolegom vzorky krvi a zmiešal ich v podobe 30 rôznych kombinácií. Niektoré vzorky sa zmiešali úplne, v prípade iných vznikali zrazeniny podobne ako pri niektorých transfúziách. Ladsteiner zistil, že vzorky nie sú rovnaké. Na červených krvinkách boli prichytené rôzne látky nazývané „antigény“. Zmiešať sa dali iba vzorky s rovnakým antigénom. Tak objavil krvné skupiny A, B a nulku bez antigénov. Český profesor Jan Janský objavil krvné skupiny neskôr, ale na rozdiel od Landsteinera všetky štyri. Ich označenie A, B, AB a 0 sa zaviedlo až v tridsiatych rokoch 20. storočia. Bol veľkým propagátorom darcovstva krvi, preto sa dobrovoľným darcom dodnes udeľuje Janského plaketa.
Bezradní v poradni
Môžem darovať krv, ak mám hypertenziu?
Ak ste sledovaný lekárom a váš tlak je pod kontrolou a stabilizovaný, môžete darovať krv. Aj v prípade, že užívate lieky. Ak však už máte druhotné komplikácie hypertenzie, napr. poškodenie obličiek, darcom krvi nemôžete byť.
Ako dlho telu trvá, kým nahradí darovanú krv?
Objem tekutín sa vyrovná v priebehu niekoľkých hodín po darovaní. Počet stratených krviniek si telo nahradí počas niekoľkých nasledujúcich dní až týždňa.
Koľko krvi sa darcovi odoberá a koľko trvá bežný odber krvi?
Pri darovaní celej krvi sa odoberie približne 450 ml krvi. Samotný odber trvá asi 5–15 minút. Celý proces, od registrácie až po poodberové občerstvenie a odchod domov, trvá asi jednu hodinu.
Ktorá je vaša krvná skupina?
- Ak ste A+, patríte medzi 35, 7 % Slovákov
- Ak ste A -, patríte medzi 6,3 % Slovákov
- Ak ste B +, patríte medzi 15,3 % Slovákov
- Ak ste B -, patríte medzi 2,7 % Slovákov
- Ak ste 0 +, patríte medzi 27,2 % Slovákov
- Ak ste 0 -, patríte medzi 4,8 % Slovákov
- Ak ste AB +, patríte medzi 6,8 % Slovákov
- Ak ste AB -, patríte medzi 1,2 % Slovákov
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ