Domáce meranie tlaku krvi nepodceňujte. Hodnoty si zapíšte

dh, Pravda | 28.05.2022 06:00
DZ, tlakomer, Foto:
Pacienti majú pri domácom meraní tlaku krvi priemerne o 6/3 mmHg nižší tlak krvi ako u lekára.
Na diagnostiku stačí kvalitný tlakomer a správna metodika merania krvného tlaku. Veľký význam pri liečbe a diagnostike tohto ochorenia má domáce monitorovanie krvného tlaku. Je pohodlné, rýchle, a navyše odbúra tzv. syndróm bieleho plášťa, ktorý v nadväznosti na rozrušenie z prítomnosti lekára často skresľuje hodnoty tlaku smerom hore.

„Ak má človek opakovane zvýšený krvný tlak aj v pokoji doma, je potrebné ho liečiť. Pacienti majú pri domácom meraní tlaku krvi priemerne o 6/3 mmHg nižší tlak krvi ako u lekára. Rozdiel medzi krvným tlakom meraným doma a v ambulancii lekára je väčší u mladších ľudí ako u starších. Práve mladší ľudia častejšie trpia zvýšeným stresom v ambulancii – tzv. syndrómom bieleho plášťa, ktorý spôsobuje jednorazové zvýšenie tlaku krvi. U starších pacientov je rozdiel medzi hodnotami nameranými doma a v ambulancii minimálny. Aj preto má domáce meranie tlaku u mužov v produktívnom veku veľkú výpovednú hodnotu pre lekára a pacientovi umožňuje priebežne kontrolovať svoje hodnoty tlaku krvi,“ hovorí Adriana Šimková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo.

Video
Ako si správne odmerať krvný tlak? Čo si ešte zaznamenať spoločne s hodnotami krvného tlaku? V relácii "Ide o zdravie" o tom hovorí MUDr. Adriana Šimková, hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo.

Aby boli hodnoty tlaku namerané a vyhodnotené správne, domáci monitoring musí spĺňať tieto zásady:

  • aspoň hodinu pred meraním nepite alkohol, kávu, nefajčite
  • pred každým meraním treba sedieť aspoň päť minút v pokoji, nerozprávať
  • celé meranie by malo prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov
  • manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom (približne 2–3 cm alebo na 2 prsty) – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne ohnutý
  • počas celého merania ruku nedvíhajte, opierajte dolné končatiny o zem, nestláčajte brucho a nerozprávajte
  • mali by ste uskutočniť 2 až 3 merania v odstupe 1 až 2 minúty. Zaznamenáva sa hodnota, ktorá je priemerom z posledných dvoch meraní alebo najnižšie nameraná hodnota (zvyčajne je to posledná)

Výsledné hodnoty si môžete porovnať s priloženou tabuľkou, o prípadných zvýšených hodnotách informujte svojho lekára:

Klasifikácia pre dospelých – hodnoty pre nameraný tlak, ktoré využívajú poradne zdravia regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

Kategória TKs (mmHg) systolický krvný tlak* TKd (mmHg) diastolický krvný tlak*
Optimálny ≤ 120 a ≤80
Normálny 120 – 129 a/alebo 80 – 84
Vysoký normálny 130 – 139 a/alebo 85 – 89
Hypertenzia – stupeň 1 140 – 159 a/alebo 90 – 99
Hypertenzia – stupeň 2 160 – 179 a/alebo 100 – 109
Hypertenzia – stupeň 3 ≥ 180 a/alebo ≥110
Izolovaná systolická hypertenzia ≥140 a ˂90

*Vyššie číslo (systolický krvný tlak) informuje o sile, akou srdce vytlačí krv do ciev, nižšie číslo (diastolický krvný tlak) informuje o tlaku v cievach medzi dvoma srdcovými sťahmi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ