Toto sa stáva jednej zo štyroch žien. Kedy treba spozornieť a koho to najviac postihuje?
Fibrilácia predsiení je porucha srdcového rytmu, pri ktorej elektrický signál v srdci nevzniká a nešíri sa prirodzenou cestou. Predsiene sa nekoordinovane sťahujú vysokou rýchlosťou a výsledkom je chvenie svaloviny miesto riadneho koordinovaného sťahu.
Fibrilácia predsiení môže prebiehať v záchvatoch, ktoré trvajú niekoľko sekúnd až minútu a potom sa vrátiť do normálu. Môže ale trvať aj dlhšie a striedať sa s obdobiami, keď je rytmus normálny.
Vedci už dlho skúmajú spojenie medzi srdcom a mozgom. Teraz zistili, že za fibriláciu predsiení u žien po menopauze, ktoré sa často môžu pochváliť dokonalým fyzickým zdravím, sú zodpovedné dva hlavné faktory: stresujúce životné udalosti a zlý spánok.
Nepravidelný, chvejúci sa alebo často veľmi rýchly srdcový rytmus môže byť spojený aj s točením sa hlavy alebo dýchavičnosťou. Tento stav nie je život ohrozujúci, ale môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín, mŕtvice alebo vyčerpania srdca, ktoré vedie k jeho zlyhaniu. A to už stojí za to, aby ste navštívili odborníka.
Na čo však už vedci niekoľko rokov upozorňujú je spojenie, ktoré existuje medzi srdcom a mozgom. A ak budete chcieť vyriešiť problémy so svojim „splašeným“ tepom, budete musieť navštíviť nielen kardiológa, ale aj iných špecialistov, ktorí vám pomôžu vysporiadať sa so stresom, obťažujúcimi myšlienkami a premietaním o minulosti a zlepšiť spánok.