Ako lepšie zvládnuť menopauzu? Pomôžu bylinky či hormonálna terapia
Menopauza je prirodzená súčasť života každej ženy, no hormonálne zmeny, ktoré s ňou prichádzajú, môžu vyvolať celý rad fyzických a emocionálnych prejavov. Patria medzi ne návaly tepla, nočné potenie, nechuť na sex, podráždenosť, priberanie na váhe, suchosť kože či problém so spánkom. Preto je pre ženy v tomto období dôležité, aby sa starali o svoje telo a myseľ.
Jedným z prvých krokov, ako zvládnuť menopauzu, je zavedenie pravidelného pohybu. Štúdie ukazujú, že fyzická aktivita prispieva k zmierneniu príznakov menopauzy a podporuje celkové zdravie. Cvičenie ako jóga, pilates, chôdza alebo plávanie posilňujú kardiovaskulárny systém a podporujú produkciu endorfínov, hormónov, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. Okrem toho takéto cvičenie posilňuje kosti a svaly, čo je kľúčové v boji proti osteoporóze, ktorá je v tomto období pre ženy rizikovým faktorom.
Spolu s cvičením je nevyhnutné dbať na vyváženú a pestrú stravu. Strava bohatá na vápnik a vitamín D je základom pre silné kosti, zatiaľ čo potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, orechy či ľanové semienka, podporujú nielen srdcovo-cievne zdravie, ale pomáhajú aj pri zvládaní zmien nálady a úzkostí.
Zlepšenie spánku
Dôležitým aspektom zvládania menopauzy je aj zlepšenie spánkového režimu. Ženy počas menopauzy často zažívajú problémy so spánkom, ktoré súvisia s hormonálnymi výkyvmi a nočným potením. Dodržiavanie pravidelného času na spánok, vytvorenie pokojného prostredia a eliminácia kofeínu a ťažkých jedál pred spaním môžu pomôcť zlepšiť kvalitu spánku. Niektorým ženám pomôžu aj relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo aromaterapia, ktoré znižujú stres a prinášajú pocit vnútorného pokoja. Relaxácia prispieva k lepšej schopnosti zvládať návaly tepla a nervozitu, ktoré často sprevádzajú menopauzu.
Okrem prirodzených spôsobov sa mnoho žien rozhoduje pre hormonálnu substitučnú terapiu, ktorá pomáha regulovať hladiny hormónov a zmierňovať závažné príznaky. Táto forma terapie nie je pre každého, preto je potrebné konzultovať ju s lekárom, ktorý dokáže posúdiť individuálne riziká a výhody. V prípade, že žena nechce užívať hormonálne prípravky, existujú aj prírodné doplnky, ktoré podľa výskumov môžu tiež prispieť k zmierneniu príznakov. Alternatívne terapie, ako akupunktúra či bylinné čaje, sa stávajú čoraz populárnejšími a niektoré ženy na ne reagujú veľmi pozitívne.
Čítajte viac Ženy, ktoré dostali menštruáciu pred 12. rokom, majú nižšie riziko, že dostanú túto vážnu civilizačnú chorobuNa menopauzu prírodne
Prírodné látky a bylinky môžu byť skvelou podporou pri zmierňovaní príznakov menopauzy, ako sú návaly tepla, nočné potenie, zmeny nálad či nespavosť. Medzi najčastejšie používané patrí červená ďatelina, ktorá obsahuje fytoestrogény, látky podobné ženským hormónom, ktoré môžu zmierniť návaly tepla a potenie. Ďalšou účinnou bylinkou je pupalkový olej, bohatý na kyselinu gama-linolénovú, ktorá reguluje hormonálnu rovnováhu a zmierňuje výkyvy nálad.
Šalvia je ďalšia bylinka známa svojimi účinkami na potenie – jej extrakt alebo čaj môžu pomôcť pri nadmernom potení a návaloch tepla. Na zlepšenie spánku a upokojenie nervov môže byť užitočná valeriána a medovka, ktoré pomáhajú zmierniť stres, úzkosť a podporujú pokojný spánok. Ľubovník bodkovaný zlepšuje náladu a zmierňuje úzkosť či mierne depresie, ktoré môžu menopauzu sprevádzať.
Vápnik aj déčko
Pre ženy s problémami s hustotou kostí je dôležitý vápnik a vitamín D (či už zo slnka alebo doplnkov), ktoré udržujú kosti silné a zabraňujú osteoporóze. Kombináciou týchto prírodných látok a byliniek spolu s dostatkom pohybu a zdravou stravou môžu ženy účinne zmierniť mnohé príznaky menopauzy.
Významným krokom v tejto fáze je tiež akceptovanie zmien a naučiť sa pracovať s vlastnými emóciami. Menopauza je pre mnohé ženy obdobím, keď sa im otvárajú nové možnosti sebarozvoja a hlbšieho sebapoznania. Každá žena si môže vytvoriť plán starostlivosti o seba, ktorý bude zodpovedať jej individuálnym potrebám, či už ide o fyzické zdravie, emocionálnu pohodu alebo vzťahy. Aj keď menopauza prináša mnoho výziev, je to tiež príležitosť na obnovenie životnej rovnováhy a zameranie sa na vlastné potreby.