Predávkovanie sa týmto bežným liekom sa môže skončiť smrťou. Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečná výzva

Ministerstvo zdravotníctvo upozornilo na výzvu, ktorá sa šíri na sociálnej sieti Tik Tok. „Nabáda mladých ľudí k nadmernému užívaniu paracetamolu. Krátkodobá sláva na sociálnych sieťach nestojí za zdravotné následky, ktoré môžu byť nezvratné,“ zdôrazňuje rezort zdravotníctva.
Táto výzva nie je novinkou, sociálnymi sieťami prebehla už v roku 2022. Šíri sa však opäť. Paracetamol je liečivo, ktoré sa nachádza v mnohých voľnopredajných liekoch. Najbežnejšie sú napríklad paralen či panadol. Používa sa na tlmenie bolesti a znižovanie horúčky. Patrí medzi najpoužívanejšie liečivá, ktoré máme v lekárničke doma všetci. No aj pri lieku, ktorý je voľnopredajný a bezpečný, je potrebné riadiť sa odporúčaným dávkovaním a neprekračovať ho.
Odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornili, že paracetamolová výzva môže so sebou niesť vážne následky.

„Paracetamol je jedno z najrozšírenejších liečiv proti bolesti a horúčke. Nájdeme ho v širokom spektre voľnopredajných analgetík či antipyretík. Pri užívaní liekov s obsahom paracetamolu je však nutná opatrnosť a obozretnosť. Ako všetky lieky, aj tie s obsahom paracetamolu môžu spôsobovať nežiaduce účinky,“ vysvetľuje ŠÚKL.
„Štátny ústav pre kontrolu liečiv v tejto súvislosti varuje pred nekontrolovaným a nadmerným užívaním paracetamolu,“ podčiarkol ústav.
Ako ďalej vysvetlil, otrava paracetamolom je vážny stav. Pri neliečenej otrave dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta.
Medzi príznaky otravy paracetamolom patrí
- nevoľnosť
- nechutenstvo
- vracanie
- potenie
- ospanlivosť
- apatia
Otrava paracetamolom má aj tzv. bezpríznakovú fázu, upozorňujú ďalej odborníci. „Dochádza k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ podčiarkol ŠÚKL a doplnil, že otrava paracetamolom sa lieči v nemocnici na oddelení JIS (jednotka intenzívnej starostlivosti) alebo ARO (anesteziologicko-resuscitačné oddelenie), kde je pacient pod neustálym dohľadom lekárov.
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ