Naši predkovia, napriek tomu, že dennodenne bojovali o holé prežitie, neboli vystavení takému stresu ako ľudia dnešnej pretechnizovanej doby. Hektika sa podpisuje nielen na našom zdraví, ale aj na čoraz častejšom zabúdaní. Mnohí z nás fungujú iba na základe pripomienok v mobile, v počítači, v diári. Úloh, ktoré na nás kladie život, je čoraz viac. U neurológov pribúda počet pacientov s boľavou chrbticou. A nie sú to iba tí v strednom veku, ale aj mladí ľudia. Nedostatok pohybu a stres našu chrbticu priam „betónujú“ a spôsobujú veľakrát neznesiteľné bolesti.
Zdravie človeka stojí na dvoch rovnakých pilieroch. Naše „fyzično“ predstavuje jeden pilier a druhý pilier tvorí naša psychika. Ak jeden z nich nie je v pohode, zákonite nebude v poriadku ani druhý. Obidva sú totiž spojenými nádobami. Navzájom sa ovplyvňujú. Takmer za všetkými fyzickými chorobami stojí nejaký psychický problém. Zdravé telo ovplyvňuje „duševno“ človeka a duševné zdravie zas vplýva na naše telo.
Tichý kútik vo vlastnom vnútri
Jednou z osvedčených foriem navodenia rovnováhy našich dvoch pilierov je meditácia. Praktizujú ju ľudia na celom svete. Ani u nás nie je ničím novým. Pomáha nám uvoľniť, spomaliť a vyčistiť si myseľ. Je to vedomý a účinný spôsob jej trénovania. Človek si uvedomí určité veci, skutočnosti a situácie na základe spoznania svojej vlastnej podstaty – kto som, čo chcem, kam smerujem, čo je pre mňa podstatné a čo je iba „vata“. Výsledkom meditácie by teda mala byť schopnosť upriamiť sa na podstatné veci a vedieť eliminovať veci nepodstatné. Meditácia je umenie upokojiť svoju rozbúrenú myseľ.
Pomocou meditácie si každý z nás môže sám v sebe upratať. Predstavte si byt po maľovke alebo po oslave. Nič nie je na mieste, všade je neporiadok. Takisto je to aj v našej mysli, kde sa počas dňa nahromadí veľké množstvo informácií, povinností, termínov a pod. Sme roztržití, podráždení, zábudliví a veľakrát až agresívni. Pomocou meditácie sa každý môže na chvíľu zastaviť a nájsť svoj pokoj. Vyhraďte si preto čas na relaxáciu tela a duše, nechajte všetko tak a naučte sa jednoducho iba jestvovať. Naučte sa nájsť si tichý kútik vo vlastnom vnútri, aby ste v ňom začuli tichučký hlások.
Po vedomom uprataní si myšlienok sa omnoho ľahšie skoncentrujete na vyriešenie akýchkoľvek problémov. S pokojnou mysľou dokážete vyriešiť dokonca aj ten problém, ktorý sa zdá neriešiteľný. Vycvičte si svoju myseľ, aby ste dokázali pozorovať a tešiť sa z drobných detailov života a jeho zvláštností. Najskôr sa zblížte s prítomnou chvíľou, a to tak, že sa zastavíte, upokojíte a položíte si otázku, ktorá súvisí so súčasnou úlohou. Potom použite všetkých päť zmyslov, aby ste videli, cítili, počuli a prežili túto skúsenosť. Meditáciou si šetrným spôsobom vytrénujete myseľ a získate silu, energiu, vyjasnenie problémov a ich pochopenie.
Ako vplýva meditácia na zdravie
Vďaka pravidelnému meditovaniu si môžete celkovo zlepšiť svoj zdravotný stav. Meditáciou dokážete odbúrať stres, ktorý dvíha krvný tlak, spôsobuje žalúdočnú neurózu a žalúdočné vredy, „betónuje“ nielen šiju, ale aj celú chrbticu. Po telesnej stránke sa meditáciou zlepší srdcová činnosť a celý nervový systém. Pocítite, že máte viac energie a ste zdravší. Po duševnej stránke sa lepšie bude okysličovať mozog, myslenie bude jasnejšie, zlepší sa pamäť, lepšie budete môcť využiť svoju inteligenciu. Po citovej stránke začnete lepšie kontrolovať svoj život a v styku s inými ľuďmi budete pôsobiť uvoľnenejšie, čím vzrastie vaše sebavedomie. Stanete sa sústredenejšími a vyrovnanejšími.
Čo potrebujete na meditáciu? Okrem odborných kníh alebo návštevy kurzu, kde sa naučíte meditovať, sa budete musieť vyzbrojiť trpezlivosťou, pevnou vôľou, dôslednosťou a hlavne snahou pracovať na sebe a chcieť upokojiť a zmeniť svoj život. Meditujte vždy v rovnakom čase a na rovnakom mieste. Meditáciu si musíte osvojiť tak ako každú inú zručnosť, a to iba pravidelným trénovaním. Vyberte si niektorú jednoduchú formu relaxačnej meditácie. Bežnej meditácii, s pomocou ktorej sa chcete uvoľniť a zrelaxovať, sa podľa návodu môžete naučiť z kníh, ktorých je na knižnom trhu pomerne veľké množstvo. Účinnú transcendentálnu meditáciu sa môžete naučiť v rôznych kurzoch.
Jednoduché formy meditácie
Sústreďte sa na svoj dych
Pohodlne sa posaďte do tureckého sedu alebo voľne na stoličku s vystretým chrbtom. Ruky voľne spustite pozdĺž tela. Položte ich na stehná dlaňami otvorenými nahor, cez ktoré prúdi energia do celého tela. Zatvorte oči a sústreďte sa na dýchanie. Uvedomujte si každý nádych a výdych. Upokojte si myšlienky a spomaľte dýchanie. Snažte sa „vypnúť“ vonkajší svet a jednoducho iba sledujte svoj dych. Povzneste sa nad malichernosti a všetko, čo súvisí so slovami „musím“, „keby“, „mám“ a „nemám“.
Počítajte
Každý nádych označte číslom, výdych tiež. Nádych – jeden, výdych – dva, nádych – tri, výdych – štyri a pod. Počítajte do desať. Potom skúste od jeden počítať iba nádychy. Je to trochu ťažšie. Keď sa pomýlite, začnite odznova.
Plameň sviečky
Zapáľte sviečku a pozerajte sa do jej plameňa. Plameň má byť na úrovni očí. Sviečku umiestnite na sever, ak chcete získať veľa pozitívnej energie, alebo po meditácii chcete ísť spať. Snažte sa nevšímať si túlavé myšlienky, ktoré poskakujú vo vašej mysli a sú otravné. Skúste ich ignorovať. Pomaly zhlboka dýchajte, vnímajte vzduch, ktorý preniká nosom, hrdlom, pľúcami a rovnako týmito cestami aj vychádza. Pri nádychu je chladný, pri výdychu teplý. Uvoľnite sa a pozorujte plameň sviečky. Položte si otázku, ktorá vás zaujíma. V tomto štádiu mysle sa môže stať, že vám napadne tá správna odpoveď.
Pozorujte predmet alebo bod
Sústredene pozerajte na vami určený bod, ktorý je v optimálnej výške na úrovni očí. To, že sa vaše sústredenie zintenzívňuje, zistíte, keď budete menej často žmurkať. Nezabudnite na dýchanie.
Vizualizáciou si vyrovnajte energiu v hlave
Uvedenou meditáciou s pomocou vizualizácie získate prísun energie cez hlavu do celého tela. Predstavte si, že na hlavu ste si položili ruky. V skutočnosti to však nerobte, všetko funguje len vo vašich predstavách. Priam cítite, ako sa na ňu vaše prsty jemne pritláčajú. Pomaly mierne zakloňte hlavu, uvoľnite sa, otvorte ústa a nadychujte sa. Venujte pozornosť vdychovanému vzduchu, ktorý preniká hrdlom do hrude a brucha a vyvoláva teplo. Opakujte niekoľkokrát, kým nepocítite uvoľnenie. Uvedenou technikou si môžete zlepšiť spánok.
článok z archívu Pravda Ženy