Otestujú novú vakcínu proti Alzheimerovej chorobe

Onedlho začnú v šiestich európskych krajinách vrátane Slovenska testovať novú vakcínu proti Alzheimerovej chorobe, informoval jej výrobca. V klinických testoch vyskúša vakcínu približne 420 pacientov a na testovaní sa zúčastní aj Česko, Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko a Nemecko.

27.04.2010 11:00
injekcia, striekačka, vakcína, výskum, veda, Foto:
Nová vakcína proti Alzheimerovej chorobe sa začne onedlho testovať v šiestich krajinách Európy. Patrí medzi ne aj Slovensko.
debata

Bude to ďalšie kolo testovania novej vakcíny, ktorú v minulosti preverovali z hľadiska bezpečnosti. Pripravované klinické testy by mali zistiť, či je liečivo účinné. Vakcína je určená predovšetkým ľuďom, ktorí už trpia Alzheimerovou chorobou. V prípade pozitívnych výsledkov technológiu možno využijú na výrobu preventívnej vakcíny. Výsledky by mali byť známe v roku 2012.

Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu. Na Slovensku sa počet postihnutých odhaduje na 40– až 50-tisíc. Príčiny ochorenia nie sú známe, existuje však niekoľko rizikových faktorov – abnormálne gény, faktory životného prostredia alebo vek. Alzheimer sa niekedy označuje aj ako ochorenie rodiny. Pacienti si totiž niekedy situáciu neuvedomujú, ale rodina ju vníma a prežíva oveľa intenzívnejšie.

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Vyskytuje sa najmä u ľudí starších ako 60 rokov. Vo veku nad 50 rokov je ochorením postihnutý každý piaty človek. Najskôr je zasiahnutá krátkodobá pamäť. Chorý si nevie spomenúť na to, čo sa stalo pred chvíľou, ale živo si pamätá na veci spred niekoľkých rokov. Neskôr dôjde aj k nenávratnému poškodeniu dlhodobej pamäti.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy