V Čechách otvorili fitnescentrum pre mozog

V tradičnom fitnescentre si ľudia precvičujú svaly a zlepšujú fyzickú kondíciu, vo fitnescentre pre mozog, ako sa dá tiež prístroj Mindball nazvať, si precvičia schopnosť sústrediť sa a relaxovať.

04.08.2010 13:00
Mindball
Mindball funguje na princípe hry, kde sa protihráči snažia dostať guľku do súperovej bránky.

Posilnia svoje mozgové schopnosti a odbúrajú stres. Používajú ho manažéri, športovci či policajti. Osvedčil sa aj pri liečbe hyperaktívnych detí či tehotných žien.

„Mindball je unikátny švédsky prístroj, ktorý zábavným spôsobom rozvíja schopnosť oddychovať i sústrediť sa,“ povedal špecialista na komunikáciu a riadenie ľudí Tomáš Zdechovský.

Mindball funguje na princípe hry, kde sa protihráči snažia dostať guľku do súperovej bránky. Ale bez dotyku, všetko závisí od schopnosti mozgu," doplnila Eva Fruhwirtová z agentúry Commservis.com, ktorá Mindball ako jedna z mála spoločností v strednej Európe vlastní.

Hráči sedia za špeciálnym stolom, na hlavách majú čelenky so snímačmi mozgovej aktivity. Loptičku ovládajú len svojou koncentráciou. Do bránky protihráča dostane loptičku rýchlejšie ten z hráčov, ktorý sa vie lepšie sústrediť a nerozptyľuje sa ďalšími myšlienkami, popísala princíp Fruhwirtová.

Linky aktivity pravej a ľavej mozgovej hemisféry sa ukazujú na obrazovke a musia sa blížiť k nulovým hodnotám, vtedy je sila mozgu najväčšia. Spoľahlivo vraj linky vysoko zdvihne slovo „sex“, ktoré každé sústredenie naruší.

Jediný prístroj v Česku má spoločnosť so sídlom v Hradci Králové. Jej lektori sa školili na špeciálnom pracovisku v Poľsku, ktoré má licenciu od švédskeho výrobcu pre celú strednú Európu. Prístroj sa v Česku nepoužíva na liečbu, ale už sa vraj dostal do povedomia zdravotníkov – napríklad psychológovia posielajú na Mindball svojich klientov, podnikateľov, ktorí majú problém so sústredením. Hodina sedenia stojí približne tisíc českých korún, bohatší ľudia si ho môžu prenajať i domov, čo je ešte drahšie.

Zdechovský vyskúšal prístroj na svojich dvoch deťoch, 2,5-ročnéj dcére a 5,5-ročnom synovi – hra vraj predĺžila čas, ktorý sa dokázali sústrediť.

Na nácvik sústredenia používajú prístroj niektoré autoškoly. Zdechovský však „hráčov“ varoval, aby si tesne po cvičení na prístroji nesadali za volant. Mozog je taký sústredený na jedinú činnosť, že zhruba 20 minút potom nedokáže viesť auto a súčasne analyzovať situácie na ceste a dopravné značky.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba