„Odhaduje sa, že potomkovia rodičov s Alzheimerovou chorobou sú vystavení štyri- až desaťnásobne vyššiemu riziku tohto ochorenia, než ľudia, ktorých rodičia alzheimerom netrpeli,“ uviedla Robyn Honeová z Lekárskej školy Kansaskej univerzity.
Výskumníčka počas dvoch rokov sledovala skupinu 53 zdravých dobrovoľníkov starších ako šesťdesiat rokov, ktorým nebola diagnostikovaná Alzheimerova choroba. Jedenásti z nich uviedli, že ich matka mala alzheimera, desiati uviedli, že alzheimerom trpel ich otec a zvyšných 32 dobrovoľníkov nemalo v rodine záznam výskytu tejto demencie. Všetci účastníci štúdie sa podrobili skenovaniu mozgu a robili kognitívne testy, ktoré sledovali ich schopnosť uvažovať, pamätať si a podobne.
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí uviedli, že ich matka mala Alzheimerovu chorobu, mali dvojnásobne väčší úbytok sivej mozgovej hmoty ako dobrovoľníci v ostatných dvoch skupinách. Ľudom v „materskej“ skupine sa k tomu zmenšoval mozog 1,5-násobne rýchlejšie ako ostatným účastníkom štúdie. Zmenšovanie, teda atrofia, mozgu sa vyskytuje pri Alzheimerovej chorobe.
„Použitím trojrozmerných mapovacích metód sme mohli sledovať rôzne oblasti mozgu, ktoré ovplyvňuje Alzheimerova choroba získaná z matkinej alebo otcovej strany,“ hovorí Honeová. „Lepšie pochopenie ako sa choroba dedí a ktoré časti mozgu najviac postihuje, nám pomôže pri vývoji lepšej prevencie, diagnostiky i liečby,“ tvrdí výskumníčka v štúdii, ktorú zverejnil žurnál Neurology.
Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu. Na Slovensku sa počet postihnutých odhaduje na 50– až 60-tisíc. Príčiny Alzheimerovej choroby nie sú známe, ale je niekoľko rizikových faktorov – abnormálne gény, faktory životného prostredia alebo vek. Alzheimer je pritom najčastejšou formou demencie. Vyskytuje sa najmä u ľudí starších ako 60 rokov. Vo veku nad 50 rokov je alzheimerom postihnutý každý piaty človek. Toto ochorenie najprv postihuje krátkodobú pamäť. Chorý si nevie spomenúť na to, čo sa stalo pred chvíľou, ale živo si pamätá na veci spred niekoľkých rokov. Neskôr dôjde aj k nenávratnému poškodeniu dlhodobej pamäti.