Bachove kvapky dokážu harmonizovať negatívne psychické stavy

Bachova kvetová terapia má pôvod vo Veľkej Británii. Stojí za ňou doktor, liečiteľ a neskôr homeopat Edward Bach – jemu sa pripisuje objav sily tridsiatich siedmich esencií z divoko rastúcich nejedovatých rastlín.

07.03.2012 13:49
kasel Foto:
Klient dostane od terapeuta tzv. užívaciu fľašku s preňho vhodne namiešanými esenciami, spravidla ich je maximálne šesť-sedem.
debata

Esencií je dovedna tridsať osem – tridsiata ôsma je z vody horského potoka. Ich energia je údajne liečivá a harmonizuje náš duševný stav.

Edward Bach študoval ľudskú dušu roky. Dospel k názoru, že za väčšinu našich problémov môžu vnútorné emocionálne konflikty. Sám Bach si liečil rastlinami svoje ochorenie – zákernú rakovinu. A žil s ňou neuveriteľných devätnásť rokov. Bachove kvapky, tzv. „bachovky“ pôsobia predovšetkým na emocionálnu sféru. Liečia napríklad úzkosť, vnútorné utrpenie, klaustrofóbiu, kritickosť, strach, stále opakujúce sa chyby, vlastnícke sklony, únavu, pesimizmus, egocentrizmus, závisť, hnev, výčitky, podráždenosť, nízke sebavedomie, depresiu, paniku, šok, apatiu, sebaľútosť.

Terapeutka Nina Jassingerová, ktorá Bachovou terapiou lieči, vysvetlila, že veľa klientov, ktorí ju navštívia, má pocit, že trpia závažnou formou depresie. Môžu byť smutní, unavení a nič ich neteší alebo sú úzkostní atď. „Dnes je však diagnostika nastavená tak tolerantne, že takmer akékoľvek nepríjemné psychické rozladenie, ak spĺňa zopár podmienok, sa dá pomenovať depresiou, úzkostnou poruchou a podobne, a naordinujú sa na to lieky,“ hovorí.

Odkazuje, že okrem antidepresív existujú aj iné prostriedky, vďaka ktorým sa chemické procesy v mozgu upravia tak, aby serotonín dostal šancu vylučovať sa. Podľa Jassingerovej slov sú antidepresíva, ak sú zvolené správne, cestou zvonka, kým Bachove kvapky cestou zvnútra.

S klientom sa terapeutka najskôr porozpráva. Z rozhovoru usúdi, ako dlho a ako hlboko je „zasiahnutý“, ako sa momentálne cíti a podobne. Podľa toho namieša vhodnú zmes Bachových kvapiek, ktoré majú tento stav pokryť, resp. vyrovnať. To, kedy začnú účinkovať, je individuálne.

Každá z Bachových esencií charakterizuje nejaký stav. Nina Jassingerová objasňuje: „Každá má svoju pozitívnu a negatívnu polaritu. Ak sa nachádzate v negatívnej a začnete si dávať bachovku, ktorú potrebujete, váš stav by sa mal vybalancovať.“

Napríklad esencia s názvom Holly má v negatívnej polarite pocity hnevu, často aj potlačeného, podráždenosť, žiarlivosť. Klient, ktorý ju užíva, začne mať časom od svojich reakcií odstup.

„Bachove kvapky pomáhajú premieňať negatívne stavy – akoby ich odplavovali pôsobením jemných vibrácií príslušných kvetov,“ povedala Jassingerová a dodala, že klient si postupne uvedomuje, čo sa deje a tým pádom prestáva reagovať extrémne.

Klient dostane od terapeuta tzv. užívaciu fľašku s preňho vhodne namiešanými esenciami, spravidla ich je maximálne šesť-sedem. Kvapky sú zmiešané s filtrovanou vodou a alkoholom. Pod jazyk sa kvapkajú štyri, štyrikrát denne. Nina Jassingerová upozorňuje, že na rozdiel od homeopatík, Bachove kvapky nevyvolávajú prechodné zhoršenie stavu.

Napriek tomu sa občas môže stať, že sa vyplaví aj niečo nepríjemné v podobe sna alebo prechodného pocitu, avšak nič dramatické. Proces aj efekt je v mnohom podobný ako pri psychoterapii. „Dôležité je, aby sa problémy otvárali a aby sa niektoré veci dostávali do vedomia. Až vtedy je možné spracovať ich na vedomej úrovni a posunúť sa ďalej,“ vysvetlila Jassingerová.

Nina Jassingerová je terapeutka v oblasti Bachovej terapie, homeopatie a šiacu. Je autorkou a facilitátorkou metódy Tanec ako liek/AnandaDance a akreditovanou facilitátorkou TranceDance. Viac info na www.ananda.sk

Facebook X.com debata chyba Newsletter