„Boli sme v Šášovskom Podhradí, kde sme popíjali a keď došiel alkohol, kamaráti mi navrhli: Daj si cigaretu, to s tebou zamáva, ty nie si zvyknutý. A skutočne to zamávalo, mali pravdu. Ani neviem prečo, keď sme sa vrátili do Zvolena, kúpil som si na vlakovej stanici krabičku.“ Na tie pocity si pamätá, akoby to bolo včera. Nahováral si, že sa fajčiarom v žiadnom prípade nestane, vyfajčí len občas, jednu. Veď on nikotínu nepodľahne! Dnes to Toman považuje za lož číslo jeden.
Ja som nepribral
Navyše, ako bývalý fajčiar Toman vie, že cigarety smrdia aj fajčiarom. „Ľudia sa dokonca pri prvej cigarete dokážu povracať,“ hovorí ďalej Toman. Príbeh s cigaretou, ktorý asi dôverne pozná každý fajčiar, nasleduje zážitkom: Chutí mi to, ale ja to zvládnem. Čo podľa Tomana odrádza fajčiarov (aj tuhých) od toho, aby s touto závislosťou prestali, je strach – z abstinenčných príznakov, prípadne z toho, že priberú, ako mnohí pred nimi. „Ja som nepribral ani gram, keď som prestal fajčiť. Pretože som sa sebamanipuláciou presvedčil, že jednoducho nepriberiem!“
Klameme celému svetu
Toman je navyše presvedčený o tom, že každý fajčiar chce s fajčením skoncovať, len to nevie. Všetci to však tajne skúšajú. Medzi najväčšie problémy fajčiarov patria spomínané klamstvá a strach. „Klameme celému svetu, že nám to chutí. Ani fajčiarovi to nechutí! Je to smradľavý hnus. Prvý šľuk je o tom, že si "šľahnem“. Druhý je fajn a ostatné sú už len o tom, že tú cigaretu dofajčím, keď čosi stála. Je to ako so zmrzlinou. Prvá je úžasná, druhá trochu horšia, tretia fajn a štvrtá s piatou, to už sú len kalórie. Ide o prvé líznutie zmrzliny," upozornil Toman, ktorý svojou knihou Absťák (s podtitulom Prestaňte fajčiť bez absťáku a priberania) pomohol mnohým, ktorí sa dnes hrdo nazývajú bývalými fajčiarmi.
Absťák trvá dva dni
Medzi ďalšie časté klamstvá, ktorými sa závislí presviedčajú, aby fajčiť prestať nemuseli, patrí: Jedna cigareta ma nezabije. Potrebujem nikotín, lebo mám stresy. Nechcem prestať. Dôvodom podľa Tomana nie je nič iné, len opäť strach z abstinenčných príznakov. Svoje slová vysvetlil: „Skutočný, chemický absťák trvá asi dva dni. Po dvoch dňoch vo vás nie sú stopy po nikotíne.“ Nasleduje však psychický absťák, ten je nebezpečnejší, no podľa Tomana vymyslený. „Všetci o ňom hovoria, aké to bude náročné a dramatické, vraj cigarety sú návykovejšie ako heroín. Nie je to pravda! Ja si myslím, že absťák vymysleli tabakové firmy, aj túto predstavu, že je návykovejší ako heroín!“
Kontraproduktívne nápisy
Ako ďalej uviedol Toman, varovné označenia na krabičkách cigariet typu „Fajčenie môže zabíjať“ či spôsobovať rakovinu, sú kontraproduktívne. Fajčiarovi sa vraj stane nasledovné: „Keď si tieto slová prečíta, dostane taký stres, že si musí zapáliť, aby sa upokojil.“
Neznižujte dávky
Na otázku, prečo jemu trvalo tak dlho, kým prestal fajčiť (celých 25 rokov), Ivo Toman odpovedal: „Poviem vám to na rovinu. Dvadsaťpäť rokov som mal strach a dvadsaťpäť rokov som klamal. A k tomu som bol hlúpy.“ Predtým, ako prišiel na to, že s cigaretami treba jedného dňa skoncovať, vyskúšal elektronické cigarety a tiež náplaste. Tvrdí, že obe sú slepou uličkou. „Úlohou elektronickej cigarety je dostávať do tela nikotín zdravšie. Náplasťou a žuvačkou fajčiar nikotín dostane do tela, len inak. A to je problém! Lebo váš problém je nikotín! Musíte sa ho zbaviť, nie znižovať dávky,“ odkazuje Toman.