Joga ním doslova ožíva. Dbajte na to, aby ste si dýchanie uvedomovali aj počas dňa, aby sa nestalo mechanickou činnosťou.
Dôležité je najmä v snahe upokojiť sa, pomáha však liečiť aj bolesť. Všetky jogové pozície vyžadujú aktívne dýchanie. Prichádza s ním nová energia a duchovné očistenie. Skúste hlboké dýchanie. Uvedomujte si ho – najprv sa pomaly nadýchnite, s tým, že si každý postup precízne uvedomíte. Potom dych na chvíľu zadržte a rovnako pomaly a precízne vydýchnite. Niekoľkokrát to zopakujte a precíťte, čo sa stalo. Možno sa budete cítiť ako znovozrodení.
O tom, že dýchanie je zrkadlom mysle, píše Christina Brown vo svojej knihe o Joge – rovnováhe a harmónii tela, mysle a ducha. Myslenie môže byť pestré a rozmanité, no pre dych to podľa jej slov neplatí. Cvičencom odporúča: „Upriamte pri cvičení ásan pozornosť na dýchanie, aby ste dokázali skrotiť tok myšlienok. Uvedomelé dýchanie koncentruje myseľ na okamih prítomnosti, jeho pravidelnosť sa odzrkadľuje v mysli. Dych je obrazom toho, ako sa pri cvičení ásan cítite. Ak je pravidelný, váš nácvik jogových polôh sa blíži k dokonalosti.“
Pravdaže, dýchame neustále. Znamená to, že to nemôžeme kontrolovať či regulovať neustále. Je však dobré robiť to čo najčastejšie. Rada Christiany Brownovej znie: „Ponalepujte si v byte na stenách a zásuvkách lístočky s pripomienkou, že je čas skontrolovať dýchanie.“