V spánkovom laboratóriu sa liečia aj nočné mory

Problémy so spánkom má viac ako tretina dospelých Slovákov a Sloveniek, pričom približne 30 percent obyvateľov trpí nespavosťou a šesť až desať percent zas poruchami dýchania v spánku.

15.03.2014 06:00
spánok, nespavosť, posteľ, vankúš Foto:
Ilustračné foto
debata

Pri príležitosti Svetového dňa spánku to uviedol predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny Imrich Mucska, ktorý pôsobí v spánkovom laboratóriu Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

Spánkové laboratórium navštívi ročne približne 450 ľudí, pričom až 90 percent z nich navštívi toto špecializované pracovisko pre spánkové poruchy dýchania ako sú chrápanie a spánkové apnoe. Zvyšných desať percent sú prípady parasomnií ako napríklad nadmerná denná spavosť, mikrospánok, nespavosť, námesačníctvo, nočný des či nočné mory. Až 80 percent pacientov tvoria muži vo veku 40 až 60 rokov.

Pacienti sú v laboratóriu hospitalizovaní dva až tri dni a počas spánku u nich lekári zaznamenávajú súčasne niekoľko parametrov ako elektroaktivita mozgu (EEG), očí (EOG) a svalstva brady (EMG) na stanovenie jednotlivých štádií spánku, ďalej chrápanie mikrofónom, dýchanie ústami a nosom, pohyby hrudníka a brušnej steny, elektrokardiogram, polohu tela, hladinu okysličenia krvi a pulz. Na základe týchto zistení potom zvolia ďalší liečebný postup.

Pacienti so stredne závažným syndrómom spánkového apnoe sa liečia prístrojmi s podporou ventilácie počas spánku. Na týchto prístrojoch v súčasnosti monitorujú v UNB viac ako 1300 pacientov, celkovo je ich na Slovensku viac než 3200.

debata chyba
Viac na túto tému: #spánok #poruchy spánku #chrápanie #apnoe