Naučte sa vyrovnať s neúspechmi
Každému sa sem-tam stane, že niečo nevyjde. Následné sklamanie je prirodzené, ale nedajte sa vtiahnuť do zbytočnej frustrácie. Aj ťažkosti patria k životu a treba s nimi rátať. Pozitívom je, že z neúspechov sa môžeme poučiť a podobným neúspechom sa v budúcnosti vyhnúť
Zdravý životný štýl – zaručený recept
Stres všeobecne zvládajú ľahšie ľudia, ktorí majú dostatočný telesný pohyb a odpočinok. Pravidelný pohyb vás dobije novou energiou a optimizmom. Spánok je nevyhnutný pre celkové telesné aj duševné zotavenie. Snažte sa vyhýbať nadmernej únave, naučte sa rozpoznať hranice svojich síl a neprekračujte ich. Ak ste v práci unavení, spravte si prestávku a doprajte si chvíľu na niečo príjemné a upokojujúce. Nezabúdajte ani na pozitívne myslenie a schopnosť usmievať sa, ktoré pomáhajú riešiť problémové situácie s nadhľadom, a teda aj bez zbytočného stresu.
Dbajte na pestrú a vyváženú stravu
Správna výživa znamená stravovať sa pravidelne. Základom sú raňajky a ďalšie dve hlavné jedlá dňa, doplnené zeleninou a ovocím. Pri výbere potravín myslite na dostatok bielkovín, tukov a správnych sacharidov vrátane mliečnych výrobkov a mäsa. Denne si doprajte vlákninu, ktorá správne pôsobí na trávenie a nezabúdajte ani na vitamíny a minerály, ktoré získate z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín. Správna voľba potravín je kľúčová pre udržanie zdravia a zvládanie stresu. Niektoré druhy potravín pôsobia ako stimulátory a môžu byť príčinou samotného stresu. Iné, naopak, pre dostatok živín pôsobia upokojujúco.
Potraviny podporujúce stres:
- alkohol – zaťažuje telo a pečeň toxickými látkami, vyvoláva nervozitu a nespavosť
- kofeín – v káve, čiernom čaji, ale aj v čokoláde a energetických nápojoch v nadmernom množstve pôsobí na organizmus ako dlhodobý stres, zaťažuje obličky a spôsobuje nárast hmotnosti
- sladké a slané jedlá
- tučné jedlá, priemyslovo spracované a rafinované potraviny, potraviny s obsahom konzervačných látok – majú vysoký obsah kalórií a nedostatok živín. Telo musí čerpať z vlastných zásob vitamínov, minerálov a enzýmov, aby ich spracovalo
- mliečne výrobky, margaríny – sú ťažko stráviteľné
- korenené jedlá – dráždia sliznicu žalúdka
Potraviny proti stresu:
- nelúpaná ryža – postupne sa vstrebávajúce uhľohydráty zaručujú dlhodobú zásobu energie
- zelenina (najmä kel, uhorky, cesnak, avokádo, stopkový zeler)
- ovocie – zdroj vitamínu C a mangánu (jahody, čučoriedky, maliny)
- morské riasy, nápoj z mladého jačmeňa – pôsobia detoxikačne, posilňujú pečeň
- mandle, slnečnicové semienka, sezam – zdroj horčíka, zinku, draslíka a vitamínov skupiny B
Pomôcť môžu aj relaxačné cvičenia
Meditácia
- je výborný spôsob, ako očistiť svoju myseľ. Dôležitou pomôckou je koncentrácia na určité javy a podnety: dýchanie, chôdza, modlitba, cvičenie, masáž, spev, hudba…
Bránicové dýchanie
- umožňuje rytmickým pohybom masírovať orgány v brušnej dutine. Sústredeným dýchaním prejde vzduch hrudnou časťou pľúc a vstúpi do ich spodnej časti, ktorá vytlačí brucho smerom von a pri výdychu zase klesne brucho dolu
Masáž
- pravidelným prijímaním blahodarných účinkov masáže zrelaxuje telo aj myseľ
Muzikoterapia
- účinky hudby na psychiku človeka sú známe od nepamäti. Niektorá hudba nás dokáže upokojiť, uspať, iná pomáha potlačiť únavu alebo dodáva výkonnosť pri mechanickej práci. Pri muzikoterapii je zvykom používať zvuky prírody, etnickú, barokovú hudbu alebo špeciálnu relaxačnú hudbu. Vyskúšajte si svoju vlastnú muzikoterapiu v pohodlí domova. Stačí, keď si pustíte svoju obľúbenú pesničku, zatvoríte oči a svoju myseľ sústredíte len na hudbu, dýchanie a uvoľnenie celého tela
Arómoterapia
- arómoterapiou je človek schopný ovplyvniť svoje emócie a psychický stav. Rozlišujeme niekoľko spôsobov: vdychovanie (pálenie vonných bylín, arómolampy) a vstrebávanie pokožkou (kúpele, masáže, esenciálne oleje)
Pohyb je jednoduchý prostriedok proti stresu
Pohyb je nielen účinnou prevenciou, ale aj efektívnou liečbou mnohých telesných a duševných ochorení. Pozitívne vplýva na ľudí s depresiami, s úzkostnými stavmi a panickými poruchami. Ktorý je však ten správny? Ide o tie druhy telesnej aktivity, ktoré zabezpečujú rytmický pohyb veľkých svalových skupín. Pohyb by mal byť pravidelný, nie nárazový, minimálne trikrát týždenne po 30 minút: chôdza, nordic walking; plávanie; bicyklovanie; beh v prírode, beh na lyžiach
Zdroj: zivotbezstresu.sk
Čo je stres
- Slovo stres pochádza z latinského slovesa „stringo, stringere“, teda sťahovať, uťahovať. Je odpoveďou organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž, ktorá vyvoláva v tele reakciu prispôsobovania sa na nové podmienky, takzvanú stresovú reakciu, prostredníctvom ktorej sa telo uvedie do pohotovosti a snaží sa so záťažou vyrovnávať.
- Je to každá situácia, pri ktorej na organizmus pôsobia škodlivé podnety a vychyľujú ho z rovnovážneho stavu, ohrozujú jeho celistvosť a integritu.
- Podnetom, ktorý ho vyvolá, môže byť nepríjemná informácia, úmrtie, autonehoda, ale aj športový výkon, poranenie alebo popálenie, ktoré tiež vyvolávajú krátkodobý stres v organizme.
- Pokiaľ trvá krátkodobo a v primeranej intenzite, stimuluje človeka k vyššiemu alebo lepšiemu výkonu, podporuje látkovú výmenu, hormonálne zabezpečenie, ako aj duševné schopnosti, tvorivosť a podobne, preto hovoríme o pozitívnom, prospešnom strese.
- Naopak, nadmerný stres, ktorý pretrváva dlhodobo, ohrozuje telesné aj psychické zdravie človeka, môže ho poškodiť a dokonca spôsobiť až smrť v dôsledku nadmernej záťaže a vyčerpania organizmu. Vplyv na výkonnosť je veľmi negatívny až ničivý.
Stresory – možné príčiny stresu
- vplyvy prostredia – hluk, uzavretý priestor, horúčava, prírodné katastrofy…
- spoločnosť a vzťahy – vzťahy medzi ľuďmi, médiá, spoločenské pravidlá, zákazy, termíny…
- osobnosť a psychické vnímanie – životný postoj, negatívne myslenie, pesimizmus, strata zmyslu života…
- kondícia a životný štýl – nedostatok spánku, nabitý program, nadmerné pitie alkoholu, obezita, vážne alebo nevyliečiteľné ochorenie, vek…
- ekonomická situácia – hypotéka, pôžička, Vianoce, exekúcia, neschopnosť splácať dlhy, zlá finančná situácia, strata príjmu…
- životné udalosti – svadba, rozvod, tehotenstvo, narodenie dieťaťa, strata alebo zmena zamestnania, smrť blízkeho, sťahovanie, odchod do dôchodku…
- každodenné problémy – hádky, zlé vzťahy v rodine, na pracovisku, nefunkčnosť elektrospotrebičov, strata kľúčov, meškanie autobusu…
Druhy stresu
- Pozitívny stres (eustres) sa spája s prežívaním alebo očakávaním nejakej pozitívnej udalosti, napríklad pred stretnutím s milovanou osobou. Stimuluje nás k lepšiemu výkonu, zvyšuje tvorivosť, sústredenosť a navyše pomáha dosiahnuť cieľ. Stojí tiež za uspokojením z dobre vykonanej práce.
- Negatívny stres (distres) prežívame pri rôznych nepriaznivých situáciách. Takáto nadmerná záťaž vedie k zníženiu výkonu až neschopnosti vykonávať danú činnosť. Ak je jeho intenzita príliš vysoká a pretrváva dlhšie, môže ohroziť a poškodiť fyzické aj psychické zdravie človeka.
- Samotnou kapitolou je chcený, umelo vyvolaný stres, ktorý vyhľadávajú najmä milovníci adrenalínových športov.