Aj vy ste v dvadsiatich spali dlhšie a kvalitnejšie? Prečo je to tak?

, 21.05.2017 06:00
muž, únava, spánok
Dôchodcovia skoro vstávajú - nie je to mýtus. Autor:

Trpíte nespavosťou? A položili ste si už niekedy otázku, prečo je to tak? Vedci túto hádanku, zdá sa, odhalili.

Neovplyvníme to

Máme pre vás dve správy, dobrú a zlú. Najprv tá dobrá: Už vieme, prečo tak zle spíme. A teraz tá zlá: Odpoveď nás neuspokojí, pretože dôvod, prečo zle spíme, sa žiaľ, nedá ovplyvniť.

Spíme čoraz kratšie

Výskumníci z univerzity U.C.Berkley-University totiž zistili, že dôvodom, prečo ťažšie zaspávame a aj vo všeobecnosti zle spíme, je vek. Skrátka, pribúdajúcimi rokmi spíme horšie, menej a nekvalitnejšie, pretože starneme! Ale prečo je to tak? To sa dá ľahko vysvetliť. Podľa vedcov z Berkley sa vekom menia niektoré mechanizmy mozgu. Znamená to tiež, že mozog má čoraz väčší problém rozoznať, či sme v skutočnosti len unavení alebo nie. A to je tiež dôvod, prečo pribúdajúcimi rokmi stále menej spíme, resp. čoraz kratšie.

Už len polovicu času

Najhoršie na tom je, že tento proces začína už približne v tridsiatke. V päťdesiatke už podľa vedcov strávime vo fáze hlbokého spánku len polovicu času v porovnaní s tým, koľko sme strávili ako dvadsaťroční.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#starnutie #mozog #únava #spánok #nespavosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku