Štúdia potvrdzuje: Počúvať intuíciu sa oplatí!

, 11.10.2018 06:00
Intuícia alebo inštinkt?
"Mala som intuíciu..." Autor:

Skutočnosť, že intuícia nie je výplodom fantázie, už nepopiera ani veda. Aktuálne vrhla viac svetla na dôležitosť "toho zvláštneho pocitu v bruchu".

Brucho s mozgom sú prepojené lepšie, ako sme si mysleli. V brušnej dutine sa nachádza asi 100 miliónov nervových buniek, čo je o niečo viac ako v mieche. Niet teda divu, že máme často pocit, že brucho by malo mať rovnaký vplyv na naše rozhodnutia ako náš mozog. Výhoda intuície: Reaguje rýchlejšie ako to dokáže hlava. Psychológovia vysvetľujú tento účinok tým, že intuícia je spleť spomienok a skúseností. A keďže sa dostaví skôr ako názor, za ktorým existuje komplexná myšlienka, zdá sa nám, že automaticky vieme, či je pre nás daná situácia dobrá alebo zlá.

„Šiesty zmysel“ však nie je neomylný a preto mu často nedôverujeme, bojíme sa naň spoľahnúť. A pritom by sme svoju intuíciu, aspoň podľa najnovšej štúdie, mali brať vážnejšie. Má totiž merateľný vplyv na náš mozog. Vedci chceli určiť rýchlosť, akou komunikuje brucho s mozgom. Aj akým spôsobom. Pri starších štúdiách sa vychádzalo z toho, že ide o hormóny, ktoré stimulujú výmenu. Avšak nová štúdia tomuto predpokladu odporuje a ukazuje, že brušná dutina patrí do siete neurónov, ktorá je priamo spojená s mozgom.

Ukázalo sa, že komunikácia netrvá minúty či hodiny, deje sa to v sekundách. Tým vedecký tím obhájil šiesty zmysel človeka – pretože zrak, sluch, čuch, chuť a hmat fungujú rovnako rýchlo ako komunikácia medzi bruchom a hlavou.

Berte svoju intuíciu vážne

Položte svojmu bruchu priamu otázku, na ktorú môže existovať len jasná odpoveď – áno či nie. Rýchlo spozorujete, ako sa cítite. Dobrým pocitom by bol napríklad vzrast motivácie či vzrušenie. Zlý pocit sa prejaví miernou bolesťou žalúdka či averziou.

Počúvajte, čo vám vaša intuícia hovorí. Mali ste v ostatnom čase hnačku či nadúvanie, hoci ste svoj jedálniček vôbec nezmenili? Možno to má niečo spoločného so stresom, ktorý ste si v skutočnosti vôbec nevšimli. Pouvažujte nad tým, čo ste v ostatnom čase zmenili, pretože stres a psychické problémy sa prejavujú brušným tlakom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#mozog #stres #intuícia #brucho #Šiesty zmysel #averzia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku