Ľudia, ktorí túto „dávku“ predlžujú, čiže vyspávajú, zvyšujú zdravotné riziká. Výskumníci z McMaster University v Kanade zhromaždili informácie o zdraví, životnom štýle a spánku 116 632 ľudí v 21 krajinách, ktorí mali na začiatku pozorovania v priemere 50 rokov.
Štúdia, publikovaná v odbornom časopise European Herat Journal naznačuje, že ľudia so šesť až osemhodinovým spánkom boli zdravší ako tí, čo spali dlhšie. Osoby s osem až deväťhodinovým spánkom mali o 5 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení a predčasnej smrti. Kto spí deväť až desať hodín, zvyšuje údajne riziko o 17, spáč, ktorý si dopraje až desať hodín, dokonca o 41 percent. Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí spia menej ako šesť hodín, zvyšujú svoju náchylnosť o 9 percent. Krátke zdriemnutie počas dňa tiež zvyšuje riziko ochorení, ale len u ľudí, ktorí v noci odpočívajú viac ako šesť hodín.
Tieto čísla vedú vedci okolo doktora Chuangshi Wanga k životnému štýlu. Dobrovoľníci, ktorí spali viac ako osem hodín, boli spravidla starší, telesne menej aktívni, depresívnejší a konzumovali viac alkoholu a nikotínu. Trpeli viac vysokým krvným tlakom a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Naopak, tí, čo toho veľa nenaspali, boli častejšie postihnutí cukrovkou alebo nadváhou.
Počas ôsmich rokov výskumníci zaznamenali 4381 úmrtí a 4365 závažných kardiovaskulárnych príhod, z toho najčastejšie sa vyskytoval srdcový infarkt alebo cievna mozgová príhoda – medzi nimi obzvlášť veľa tzv. „vyspávačov“. Tí, čo spávali pravidelne málo, boli zas častejšie zapojení do nehôd, ktoré mohli byť spôsobené práve nedostatkom spánku.