Vzťahy ovplyvňujú naše zdravie. Päť spôsobov, ako

, 01.04.2019 06:00
priatelia, kamaráti
Pozorovaní mali nižší krvný tlak, ak trávili viac času s ostatnými. Autor:

Jedna rozsiahla štúdia ukázala, do akej miery pozitívne aj negatívne ovplyvňujú vzťahy naše zdravie.

Aktuálna štúdia z Princeton a Northwestern University ukázala, do akej miery môžu naše vzťahy ovplyvniť naše zdravie. Vedci skúmali údaje viac ako 14-tisíc Američanov, a to z rôznych vekových skupín.

Do úvahy sa brali kritériá ako je sociálna podpora (napríklad spoľahlivosť rodinných príslušníkov), sociálne začlenenie a sociálne napätie (napríklad ako často sme kritizovaní). Tieto údaje sa neskôr spájali so zdravotnými faktormi ako je krvný tlak a BMI.

Vedci vo všeobecnosti zistili, že sociálne lepšie integrovaní ľudia a ľudia, ktorí si s druhými lepšie vychádzajú (majú „zdravé vzťahy“), sú tiež zdravší. Toto sú najdôležitejšie výsledky štúdie:

Päť spôsobov, ako ovplyvňujú vzťahy naše zdravie

Pozorovaní mali nižší krvný tlak, ak trávili viac času s ostatnými
Adolescenti majú menšie riziko nadváhy, ak sú sociálne integrovaní
Je menej pravdepodobné, že sú dospelí jedinci obézni, ak majú veľkú podporu v spoločnosti.
Naopak, u dospelých je väčšia pravdepodobnosť nadváhy, ak sa v ich živote vyskytuje mnoho sociálneho napätia.
U starších je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinie vysoký krvný tlak, keď trávia menej času s inými, čiže sú menej sociálne integrovaní.

Táto štúdia je prvou dlhodobou a rozsiahlou štúdiou, ktorá sa zamerala na zdravotné dôsledky vzťahov. Ukazuje sa, že nie je jedno, aké máme vzťahy, pretože tie majú veľký vplyv na naše telo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kritika #nadváha #vzťahy #krvný tlak #BMI
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku