Ľubor Foltán pricestoval z Nitry na Medzinárodný festival jogy „ManaStay Yoga festival“ do bratislavskej Petržalky. Už o deviatej ráno sa črtala horúca sobota a pod veľkým otvoreným stanom ho čakalo niekoľko desiatok záujemcov. „Iný druh jogy necvičím, na to som trochu lenivý,“ hovorí tento certifikovaný inštruktor jogy smiechu so štátnicou zo psychológie, ktorý však pracuje vo finančníctve. „Ako jogu smiechu opísať? Je to o tom, že si vo dvojiciach či v skupinách, ktoré stále obmieňame, skúšame situácie z bežného života, ale aj vymyslené situácie. Nerozprávame, všetko sa robí so smiechom. Obyčajne začíname pozdravným smiechom, potriasame si rukami a nahlas sa zasmejeme, dôležitý je očný kontakt. Smiechom sa vieme aj pohádať, udobrovať, objať. Potom máme herecké etudy, napodobňujeme zvieratá, leví smiech alebo vymyslené veci ako smiech mimozemšťanov, smiech nad výpisom z účtu, nad zmeškaným lietadlom. Pomáha to zvládať s nadhľadom aj negatívne situácie.“
Joga smiechu je technika, keď sa učíte hľadať humornú stránku vecí, ktoré sa vám dejú. „Dôležité je vytvoriť si potrebný podmienený reflex. My svoju myseľ vieme naprogramovať, či už na prežívanie depresie a nasrdenosti, ale vieme ju aj preprogramovať aj tak, aby sme na ľuďoch a situáciách vždy videli tú lepšiu stránku. Je to však o aktívnom prístupe,“ vysvetľuje lektor jogy smiechu Mgr. Ľubor Foltán. „Počas tejto zimy som vystúpil z auta na zľadovatenom parkovisku a okamžite som sa ocitol na zadku. Začal som sa smiať, lebo som si predstavil, ako smiešne to muselo pôsobiť na ľudí, čo ma videli z chodníka. Takisto sa dá zasmiať na tom, keď vás označkuje vták, ošpliecha auto, máte zlý deň v práci. Všetko je vo vás,“ dodáva.
Každá skupina účastníkov je iná, takže Ľubor Foltán často improvizuje. Iná je atmosféra na workshope v rámci firemného teambuildingu, iná na oslave päťdesiatky. „Teraz budeme mať jogu smiechu s nevidiacimi a so slabozrakými a aj pre mňa to bude nový zážitok,“ vraví. „Bude to viac o dotykovej interakcii, ale schopnosť vytvárať pozitívne emócie má každý bez ohľadu na rasu, pohlavie, nezáleží na tom, či je bankár, murár, nevidiaci, alebo na vozíku.“ Na joge smiechu sa spokojne môžu zúčastniť aj introverti. Je to však aktivita, ktorá by mala byť človeku príjemná, treba počítať s blízkym kontaktom a minimálne so vzájomným dotykom dlaní. Ak má niekto vyslovene fóbiu zo sociálneho kontaktu a dotýkania sa, môže mať problém. „Organizoval som jogu smiechu aj pre zamestnancov v sektore IT, a to nie sú veľkí extroverti. Vždy sa dajú zvoliť menej komplikované aktivity a niektorí ľudia sa zapájajú menej, iní viac. Väčšinou však skupinová dynamika vtiahne do deja každého.“
Skupina na joge smiechu je živý organizmus. Začína sa miernejšími aktivitami, aby sa ľudia navzájom takpovediac „ohmatali“, napríklad tlieskacími cvikmi. Keď atmosféra graduje, nálada je skvelá a prítomní sa dostávajú „do ráže“, napodobňujú sa zvieracie smiechy, odvyká sa od alkoholu a tabaku tým, že sa „pije smiech, fajčí smiech“, smiechom sa dá „nakrémovať“ a naučíte sa „smiech guráže“ s bubnovaním na hrudi, pomocou ktorého ráno nabudený vykročíte do práce. Len ho ťažko budete vysvetľovať susedom. Úsmev znižuje stres, krvný tlak, robí ľudí atraktívnejšími, povznáša náladu a prináša pocity šťastia.
Joga smiechu je súčasť sebarozvoja. Môžete ten nápad považovať za hlúpy a povedať si, že na niečom takom by ste sa nikdy nezúčastnili. A takisto sa môžete rozhodnúť pre cestu vedomej prítomnosti a pokúsiť sa zmeniť svoje negatívne nastavenie. Inštruktori jogy smiechu tvrdia: „Nepotrebujete byť šťastný predtým, ako sa začnete smiať. Vaše ja vás bude nasledovať, keď sa mu rozhodnete ukázať smer.“