Mužov podrobili v pokuse stresovej situácii a na predkladaných fotografiách sa im zdali vo väčšej miere atraktívnejšie ženy plnších tvarov.
Viren Swami z londýnskej Westminsterskej univerzity so svojím tímom potvrdil domnienku, že ľudia i zvieratá majú po stresových zážitkoch väčšiu potrebu bezpečia. A z evolučného hľadiska sú zaoblenejšie ženské tvary prísľubom dostatočného prístupu k potrave, lepšieho zdravia a stabilnejšieho ženského cyklu ako chudé ženy, potvrdili vedci predchádzajúce poznatky.
V aktuálnej štúdii mali v jednej pokusnej skupine zhruba 80 európskych mužov a potom druhú, porovnávaciu kontrolnú skupinu. Muži v prvej skupine museli v štandardizovaných stresových testoch bez prípravy hovoriť pred komisiou a riešiť matematickú úlohu.
Po dvadsaťminútovej prestávke mali z desiatich fotografií ženských postáv vybrať tú ideálnu a tiež ukázať najchudšiu a najsilnejšiu, ktorá im ešte pripadá príťažlivá. Muži v kontrolnej skupine mali ženy posudzovať bez toho, aby boli predtým vystavení stresovej situácii.
Výsledkom bolo, že vystresovaným mužom sa páčili bacuľatejšie ženy viac ako mužom v kontrolnej skupine. Za najväčšie krásky vyhlasovali muži po prekonanom strese skôr tie s vyššou hmotnosťou.
Vedci sa pritom v pokuse snažili čo najviac vylúčiť vplyvy veku, hmotnosti alebo pocitu hladu u mužov zapojených do pokusu.