Znaky, že trpíte depresiou a treba s tým niečo robiť. Počas života postihne takmer každého štvrtého človeka

Depresia je jednou z najčastejších duševných porúch. Liečba depresie zvyčajne spočíva v kombinácii liekov a psychoterapie, neliečené ochorenie môže byť i smrteľné.

31.05.2024 08:00
žena, zákaz Foto:
Ilustračné foto.
debata

Slovníček

Depresia (z latinského depressio, teda stlačenie, potlačenie) môže mať rôzne stupne – od ľahkej, strednej až po ťažkú.

Typické príznaky depresie

smútok – dlhotrvajúci a hlboký smútok je pre depresiu typický

pesimizmus – zameranie sa na negatívne stránky života

pocit zlyhania – vedomie zlyhania v dôležitej veci

nenávisť voči sebe – nenávidenie seba, svojich vlastností, svojho tela

pocit viny – vedomie ťažkého previnenia

vedomie, že si zaslúžim trest – predstava, že by som mal byť potrestaný

sebaobviňovanie – prisudzovanie si viny a zodpovednosti

samovražedné myšlienky – riešenie bezvýchodiskovej situácie ľudia vidia v samovražde

častejší plač – ľudia v depresii častejšie plačú, niekedy, naopak, by chceli plakať a nemôžu

podráždenosť – vyššia citlivosť na rušivé situácie

nerozhodnosť – neschopnosť rozhodnúť sa alebo veľmi dlhé rozhodovanie sa aj v maličkostiach

neupravenosť zovňajšku – strácanie záujmu o svoj zovňajšok

zmena telesnej hmotnosti – dôsledok prejedania sa alebo odmietania jedla

spomalenosť – predĺženie času potrebného na vykonávanie rôznych činností

zmena dĺžky spánku – väčšinou ide o neskoré zaspávanie a skoré prebúdzanie sa

pocit vyčerpanosti – vyskytuje sa aj bez namáhavej činnosti

strata apetítu – strácanie chuti do jedla a pôžitku z jedla

strata energie – zvýšená únavnosť, nechuť niečo robiť

strata záujmu o sex – znížené libido

žena, smútok, depresia Čítajte viac Trápi ma tetánia, hyperventilácia alebo panická porucha? Poznajte, s čím bojujete

Typy depresie

Klinická depresia – základná – miernejšia forma depresie, ktorá je dostatočne závažná na to, aby sa liečila klinicky.

Endogénna depresia – tzv. veľká pravá depresia, je najčastejšou formou, ktorá prichádza náhle a bez príčiny. Je spôsobená nerovnováhou chemického prostredia v mozgu, ktorú je potrebné upraviť pomocou liekov – antidepresív.

Psychosomatická depresia – niektoré prípady depresie sa prejavujú psychosomatickými problémami, ako sú poruchy spánku, bolesti hlavy, kĺbov, chrbta, žalúdka, srdca, tráviace problémy, problémy s dýchaním, závraty.

Symptomatická depresia – prejav depresie, ktorý v skutočnosti nie je depresiou. Môže ísť o sekundárny príznak nádoru, epilepsie alebo demencie.

Sezónna depresia – objavuje sa v určitom ročnom období a zvyčajne sa každoročne vracia, najčastejšie v zime. Dá sa zmierniť napríklad svetelnou terapiou, pri ktorej sa stimuluje produkcia neurotransmiterov, napríklad sérotonínu. Pri ťažšej forme sa kombinuje s inými liečebnými postupmi.

Depresia v tehotenstve – obzvlášť náchylné sú mladšie ženy alebo ženy nad 35 rokov, ženy s nízkou sociálnou podporou, bez partnera, so zmiešanými pocitmi z tehotenstva a ženy po troch a viac pôrodoch. Ženy trpiace depresiou pred tehotenstvom sú vystavené vyššiemu riziku.

Popôrodná depresia – vyskytuje sa od počatia do prvého roka po pôrode. Hlavnými príznakmi sú depresívne stavy, ahedónia, únava, malátnosť, poruchy spánku. Za rizikové faktory sa považujú osobná alebo rodinná anamnéza, nízka sociálna opora, depresia v rodine, depresia u rodiča v minulosti, psychické alebo fyzické týranie, problémy s dojčením, zmena hormonálnych hladín.

Depresia v menopauze – počas menopauzy dochádza k zmenám hladín estrogénu a progesterónu s následným poklesom estrogénu. To spôsobuje riziko vzniku depresie, najmä u žien, ktoré depresiu prekonali v minulosti.

Depresia u detí a dospievajúcich – častejšie sa spája s poruchami správania, agresivitou a so somatickými ťažkosťami. Časté sú pocity nudy, podráždenosti, rizikového správania a úzkosti, spojené s užívaním alkoholu a drog. Zároveň sa vyskytujú pocity viny za vlastnú nedostatočnosť, striedanie apatie a zhovorčivosti. Depresívne deti a dospievajúci sú vystavení vyššiemu riziku samovraždy ako dospelí.

Úzkostno-depresívna porucha – prejavuje sa príznakmi depresie aj úzkosti, má závažnejší priebeh a prognózu, ako keď sa tieto ochorenia vyskytujú samostatne. Najčastejšími príčinami sú dedičnosť, nerovnováha neurotransmiterov v mozgu, prežitá trauma, stres.

Larvová depresia – prejavuje sa ako iný zdravotný problém, ale nie sú prítomné iné prejavy depresie. Zvyčajne sa na to, že išlo o depresívne ochorenie, príde až vtedy, keď sa nepreukáže žiadna fyziologická príčina a problémy vymiznú po nasadení antidepresív.

Reaktívna depresia – priama reakcia na traumatizujúce alebo stresujúce životné obdobie. Často sa vyskytuje bezprostredne po traume a trvá približne rok. Najčastejším spúšťačom je smrť blízkej osoby alebo iná veľká strata, napríklad zamestnania, vzťahu, majetku.

Rezistentná depresia – zvyčajne sa definuje ako epizóda depresie, ktorá nereaguje na jeden, ale skôr na dva alebo viac terapeutických pokusov. Ako najúčinnejšia liečba sa javí elektrokonvulzívna terapia (laicky elektrošoky). Zdroj: Euc.cz

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #depresia #psychoterapia #duševné choroby #duševné zdravie #liečba depresie