Nebezpečné diéty. Výrazne zvyšujú riziko anorexie či bulímie

Diéty až päťkrát zvyšujú riziko vzniku porúch príjmu potravy, ako je anorexia či bulímia. Viaceré štúdie takisto ukazujú, že ich úspešnosť je veľmi nízka. Upozornili na to odborníčky z organizácie Chuť žiť. Podotkli, že až 42 percent svetovej populácie sa snaží schudnúť, pričom najbežnejšou metódou býva diéta.

10.05.2024 11:00
váhy, diéta, chudnutie Foto:
Ilustračné foto.
debata

„Diéty nepredstavujú udržateľný spôsob chudnutia ani pre obéznych ľudí. Veľkým rizikom býva aj diétovanie počas dospievania. Ženy, ktoré diétujú, majú až päťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku porúch príjmu potravy (PPP), pri hladovaní je riziko dokonca až osemnásťkrát vyššie v porovnaní s bežnou populáciou,“ ozrejmila nutričná vedkyňa a vedúca nutričnej poradne Ivana Kachútová.

Odborník na výživu: Čo je príčinou záchvatovitého prejedania sa? Ako si s ním poradiť?
Video
Zdroj: TV Pravda

Polovica mladých dievčat v ohrození

Medzinárodný deň bez diét reaguje na nárast obezity aj PPP v spoločnosti. „Približne polovica 13– až 15-ročných dievčat na Slovensku vykazuje najmenej dva symptómy PPP. Ak už anorexia alebo bulímia prepukne, je potrebná komplexná odborná pomoc,“ upozornila organizácia.

Jedným z hlavných odkazov medzinárodného dňa je, že telo vie, čo potrebuje, aj bez každodenného preratúvania kalórií. Treba mu tak dopriať obľúbené jedlo, dostatok odpočinku a pohybovú aktivitu, ktorá mu robí radosť.

Chuť žiť je nezisková organizácia pracujúca s osobami trpiacimi poruchami príjmu potravy. Venuje sa prevencii, liečbe, osvete a destigmatizácii ochorenia. Poskytuje psychologické a nutričné poradenstvo, stacionáre pre pacientov či rodičov a rôzne liečebno-vzdelávacie programy.

debata chyba
Viac na túto tému: #anorexia #bulímia #diéty