Známy český psychiater Honzák: Atentátnik je blbec, veľkú úlohu v zjednocovaní Slovenska môže zohrať cirkev, je to pre ňu príležitosť

Uznávaný psychiater Radkin Honzák (85) sa na slovenské udalosti posledných týždňov pozerá z českej perspektívy. „To, čo sa stalo, nie je nič dobrého. Ide o to, či rany z pištole ľuďom otvoria oči alebo ich zaslepia,“ vraví v rozhovore.

05.06.2024 09:00
radkin honzak 1 Foto:
Radkin Honzák.
debata (17)

Čo ste si ako prvé pomysleli, keď ste sa dozvedeli, že bol spáchaný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica?

Povedal som si spolu s Hamletom: „Vymknutá z kĺbov svojich doba šalie.“ Je to výsledok spoločenského systému, ktorý je stále nepriateľskejší a agresívnejší. Spoločnosť je rozdelená na dve takmer rovnaké polovice, ktoré si protirečia a idú proti sebe. To, čo sa stalo na Slovensku, nie je nič dobrého.

Prečo to v spoločnosti dospelo takto ďaleko?

Existuje niečo ako rozum epochy. Po tisíce rokov ním bolo náboženstvo, po ňom prišlo osvietenstvo a nakoniec sa rozumom epochy stala veda. Tú vystriedal konzum a naše duchovné potreby začali trpieť nedostatkom. Viedenská psychologická škola vyprodukovala troch velikánov, podľa Freuda všetkým hýbe túžba po sexe, podľa Adlera je to túžba po moci a podľa Viktora Emanuela Frankla za všetkým stojí túžba po zmysle, ktorý sme však stratili. Frankl hovoril, že tretina jeho pacientov vôbec netrpela depresiami ani úzkosťami v chorobnom zmysle, ale stratou zmyslu. Mám pocit, že dnes to bude oveľa viac ako jedna tretina. Je to väčšina spoločnosti, žiadna minorita. Kedysi ľuďom dávalo zmysel desatoro, dnes to všetko už vyšlo navnivoč.

V našom prostredí sme navyše, na to nezabúdajme, žili v podstate od roku 1939 v otroctve, a to zmení spoločnosť „zatraceným“ spôsobom. A zlé veci z minulosti sa dedia a nedá sa toho len tak ľahko zbaviť.

Štefan Kvak, primár chirurgického oddelenia michalovskej nemocnice. Čítajte viac Chirurg Štefan Kvak: Po strelnom poranení brucha je návrat do bežného života otázkou mesiacov

Čo môže útok na premiéra spôsobiť v tak kriticky rozdelenej spoločnosti, ako je tá slovenská?

V prvom rade, ten atentátnik je „blbec“. To sú ľudia, ktorí nemajú rozum, pretože ich potom buď chytia alebo zabijú ako Oswalda, ktorý spáchal atentát na prezidenta Kennedyho. Prípadne ide o samovražedných atentátnikov. Obeť, ak to prežije, získa gloriolu mučeníka rovnako, ako sa stalo v prípade amerického prezidenta Reagana, ktorý bol v čase útoku v prezidentskom úrade len pár dní a atentátom nesmierne získal na popularite, dovtedy to bol hlavne druhoradý hollywoodský herec.

Radkin Honzák nevidí situáciu na Slovensku dobre. Foto: Gabriela Bachárová
Radkin Honzak 2 Radkin Honzák nevidí situáciu na Slovensku dobre.

Slovenská spoločnosť je rozdelená do takej miery, že sa dokonca ozývajú hlasy o občianskej vojne. Môže sa to naozaj stať?

Majú to v rukách politickí protagonisti z oboch táborov, ale aj novinári. Pôjde hlavne o to, ako veľmi sa bude fúkať do pahreby. Veľkú úlohu by v zjednocovaní mohla zohrať cirkev, je to pre ňu príležitosť.

Rooseveltova nemocnica, Banská Bystrica Čítajte viac Unikla zdravotná dokumentácia Roberta Fica, nemocnica to nahlásila

Lenže je možné v slovenskej spoločnosti podľa vás nájsť niekoho, kto bude pôsobiť ako svorka dramaticky rozdelených táborov?

V Česku sme mali takých ľudí, boli nimi prezident Václav Havel alebo jeho hradný kancelár Karel Schwarzenberg. Je pravdou, že nájsť dnes podobného človeka je ťažké, okrem iného aj preto, že schopní ľudia idú radšej do biznisu ako do politiky. Schopná časť populácie, žiaľ, zrejme nedokázala vygenerovať osobnosť, ktorá by situáciu mohla upokojiť. Podľa biblie v čase kríze vždy vystúpil nejaký prorok. Niekto, kto má charizmu, je schopný, dokáže hovoriť, myslí mu to, nie je slaboch a povie, v akom stave sa spoločnosť nachádza a čo treba urobiť na nápravu.

Ak sa však žiadny prorok nenájde a vášne budú eskalovať…

Poznáme to z drám, kde po kríze často prichádza ešte väčšia katastrofa. Kríza je bod obratu a ja sa z neho môžem vydať rôznym smermi. Ak by Hamlet nepovedal Ofélii, aby išla do kláštora a počkala tam večer na neho, všetko mohlo byť úplne inak. Kríza dlho dozrievala, teraz sa stala superakútnou a myslím, že jedinou osobou, ktorá je nad tým všetkým a môže situáciu upokojiť, je vaša prezidentka.

Lenže tá už končí…

A je rada, že končí. Môže síce dať nejaký odkaz, ale už ho nemôže politicky hrať. Ide o to, či tie rany z pištole ľuďom otvoria oči alebo ich zaslepia. Vládna garnitúra bude pochopiteľne hovoriť, že za všetko môže opozícia, tá môže zasa tvrdiť, že premiér si o to koledoval. A tak dlho si môžu nadávať, až sa zasa stane niečo veľmi zlé. Dúfajme, že Slovensko neskončí ako Balkán, to by však niekto na tie nebezpečné vlny musel naliať olej.

Môže to byť niekto zvonka? Mimo Slovenska?

Keď sa dva chlapci bijú, často príde niekto tretí, kto im dá pár „pohlavkov“ a oni prestanú. Bolo by fajn, ak by sa tejto role ujal možno niekto z Európskej únie, avšak je otázka, či by to vášne ešte viac nevybičovalo.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica #Radkin Honzák