7 mýtov o spánku, ktorým možno veríte aj vy. Dá sa dospať cez víkend?

Liga za duševné zdravie pripravila prehľad siedmich mýtov o spánku, ktorým možno veríte aj vy a ktoré vám bránia lepšie sa vyspať.

23.07.2024 11:00
žena, spánok, zaspávanie, noc, zlý spánok,... Foto:
Vyspať sa dobre je často umenie.
debata

„Dobrý spánok zlepšuje výkon mozgu, posilňuje imunitu a má vplyv na naše emócie a sociálnu interakciu," konštatuje Liga za duševné zdravie. Prináša aj niekoľko rád, vďaka ktorým možno zdanlivo nekonečné zaspávanie dokážete časom premeniť na rýchly, hlboký a plnohodnotný spánok.

Mýtus 1: Ak nemôžem zaspať, musím zostať ležať v posteli

Pravda: Môže sa to zdať kontraproduktívne, ale najlepšie, čo môžete urobiť, ak sa prebudíte v noci a nemôžete zaspať, je vstať z postele. Váš mozog si tak nebude spájať posteľ s bdelosťou a unavíte sa ľahšie. Ak nezaspíte do 20 minút, je dôležité vstať, kým sa nebudete cítiť ospalo. Skúste si napríklad čítať alebo počúvať relaxačnú hudbu.

spánok, ospalosť Čítajte viac Spíte dosť a aj tak sa budíte na smrť unavení? Zrejme za to môže niektorá z týchto 7 vecí

Mýtus 2: Nedostatok spánku môžem dohnať počas víkendu

Pravda: Keď ste počas týždňa nespali dobre, spať dlhšie cez víkend sa zdá ako ideálne riešenie. Nie je to však tak. Vaše telo funguje najlepšie s pravidelným spánkovým režimom, takže sa snažte ísť spať a vstávať každý deň v rovnakom čase, a to aj cez víkendy. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako regulovať náš cirkadiánny rytmus a maximalizovať úžitok zo spánku.

Mýtus 3: Ak si zdriemnem počas dňa, nebudem spať v noci

Pravda: Zdriemnutie v správnom čase a na správnu dobu neovplyvní vašu schopnosť spať v noci. V skutočnosti to môže dokonca zlepšiť vaše šance na rýchly spánok. To preto, lebo prílišná únava môže sťažiť zaspávanie. Na začiatok skúste krátke, 30-minútové zdriemnutie skoro popoludní (medzi 13.00 – 15:00).

Mýtus 4: Musím spať osem hodín denne

Pravda: Potreba spánku je u každého špecifická. Väčšina z nás sa cíti najlepšie pri 7 až 9 hodinách spánku za noc. Niektorým z nás stačí spať 3 či 4 hodiny, zatiaľ čo iní potrebujú ideálne až 10 až 12 hodín. Ak chcete zistiť, koľko spánku potrebujete práve vy, všímajte si svoje energetické hladiny — ak sa zobudíte unavení alebo potrebujete kofeín na to, aby ste sa cítili bdelí, pravdepodobne nespíte toľko, koľko vaše telo potrebuje.

Chorá žena so šálkou Čítajte viac Posilňuje imunitu, uvoľňuje stres a skvalitňuje spánok, nesmiete mať však vážne srdcovocievne problémy

Mýtus 5: Som jednoducho zlý spáč

Pravda: Niektorí ľudia nikdy nemajú problém so zaspávaním či spánkom. Iní bojujú s prebdenými nocami. Schopnosť dobre sa vyspať však máme všetci — stačí sa naučiť, ako nechať telo robiť to, na čo je prirodzene stavané. To znamená osvojiť si užitočné návyky počas dňa aj večera, ktoré súvisia so spánkom. Ak dodržíte základy spánkovej hygieny, odmenou vám bude hlboký odpočinok.

Mýtus č. 6: Ak nemôžem spať, musím sa viac snažiť

Pravda: Paradoxom spánku je, že prichádza, keď sa o to nesnažíte. Namiesto toho, aby ste sa frustrovali nad nemožnosťou zaspať, sústreďte sa na to, aby ste sa uvoľnili a relaxovali. Meditáciou môžete stíšiť rušivé myšlienky a obavy a vyvolať stav hlbokej relaxácie, ktorá vám pomôže plynulo prejsť do spánku.

Mýtus 7: Príprava na spánok začína večer

Pravda: Aj keď je upokojujúca večerná rutina dôležitá, cesta k lepšiemu spánku začína už počas dňa. Dajte po prebudení prednosť vode namiesto kávy a doprajte si 15 minút slnečného svetla (najlepšie počas cvičenia), aby ste podporili svoje telesné spánkové rytmy.

debata chyba
Viac na túto tému: #spánok