Meditácia môže byť riešením vašich problémov. Avšak pozor na tieto riziká

Všade počúvate, že sa máte upokojiť, meditovať a zamerať sa na prítomnosť? Čo keď na tom predsa len niečo bude.

22.08.2024 06:00
meditacia shutterstock 2283781805 Foto:
debata (1)

Meditácia je cvičenie mysle a tela, ktoré zahŕňa zameranie vašej pozornosti na prítomný okamih a váš dych, čím podporuje pocit pokoja. Praktizovaním meditácie môžete znížiť stres, zlepšiť emocionálnu pohodu a celkovú kvalitu života. Za vyskúšanie to stojí.

Psychiatrička: Ku komu s depresiou? Psychiatrovi či psychológovi? Ako môže pomôcť praktický lekár?
Video
Zdroj: TV Pravda

Benefity meditácie

1. Zníženie stresu: Meditácia pomáha znižovať hladinu stresu tým, že aktivuje relaxačnú reakciu tela a znižuje produkciu stresového hormónu kortizolu.
2. Zlepšenie sústredenia: Pravidelná meditácia môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa a zvyšovať kognitívne schopnosti, ako je pamäť a pozornosť.
3. Proti úzkosti: Meditácia tiež zohráva kľúčovú úlohu pri kontrole úzkosti. Podporou relaxácie a zvýšeného vnímania pomáha znižovať príznaky rôznych úzkostných porúch a zlepšiť celkovú emocionálnu pohodu.
4. Posilňuje emocionálne zdravie: Môže tiež znížiť príznaky depresie znížením zápalových chemikálií nazývaných cytokíny. Táto chemikália sa uvoľňuje v reakcii na stres a môže ovplyvniť náladu a duševné zdravie.
5. Pomáha kontrolovať bolesť: Bolesť spôsobená migrénou, bolesťami chrbta a osteoartrózou je priamo spojená s mysľou a môže sa zvýšiť, keď ste v strese. Štúdie zistili, že praktizujúci meditácie pociťovali znížený pocit bolesti v porovnaní s nemeditujúcimi.
6. Lepší spánok: Chronická nespavosť postihuje približne 10 až 30 percent populácie na celom svete. Sami viete, že keď ste nevyspatý, tak ste vyčerpaný a vystresovaný. Zistilo sa, že pravidelné cvičenie meditácie môže pomôcť zvládnuť tieto problémy podporou relaxácie a prípravou mysle na spánok.
7. Pomôže s tlakom: Meditácia pomáha znižovať krvný tlak tým, že uvoľňuje nervové signály, ktoré koordinujú činnosť srdca a napätie krvných ciev.

Riziká meditácie

Meditácia, hoci je pre mnohých prínosná, môže byť pre niekoho aj nebezpečná. Je mimoriadne dôležité, aby ľudia s psychickými problémami meditovali pod dohľadom kvalifikovaného odborníka. Správne vedená meditácia prináša významné benefity.

U ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou môže meditácia vyvolať flashbacky a zhoršiť príznaky. Niektorí ľudia môžu zažiť zhoršenie depresívnych a úzkostných symptómov, najmä ak meditácia nie je správne vedená, pretože môže odhaliť potlačené emócie alebo traumy.

U niekoho môže meditácia spôsobiť disociatívne stavy, kde človek stráca pocit reality alebo seba samého. Niekto môže zažiť zhoršenie fyzických symptómov, ako sú bolesti hlavy, závraty alebo nevoľnosť počas intenzívnej meditácie.

Opakujeme, že pre minimalizovanie rizík je dôležité praktizovať meditáciu pod vedením kvalifikovaného odborníka, najmä ak máte existujúce psychické alebo fyzické zdravotné problémy.

Kedy meditovať

Najlepšie časy na meditáciu závisia od vášho denného režimu a osobných preferencií:
1. Ráno: Meditácia ráno vám môže pomôcť začať deň s pokojnou a sústredenou mysľou.
2. Pred spaním: Meditácia pred spaním môže pomôcť uvoľniť myseľ a zlepšiť kvalitu spánku.
3. Počas prestávok: Krátke meditačné sedenia počas pracovných prestávok môžu zvýšiť produktivitu a znížiť stres.
4. Kedykoľvek cítite potrebu: Meditovať môžete kedykoľvek počas dňa, keď potrebujete znížiť stres alebo obnoviť sústredenie.

Ako meditovať

• Krok 1: Nájdite si pokojné a pohodlné miesto na sedenie, buď na vankúši alebo stoličke. Snažte sa udržať rovný chrbát.
• Krok 2: Zatvorte oči a zamerajte pozornosť na svoj dych.
• Krok 3: Prirodzene dýchajte nosom, nechajte brucho zdvihnúť sa pri nády-chu a klesnúť pri výdychu.
• Krok 4: Vnímajte pocit, keď vzduch vstupuje a vychádza z vašich nosných dierok alebo, ako sa dvíha a klesá vaše brucho.
• Krok 5: Keď sa vaša myseľ zatúla, nechajte myšlienku bez posudzovania. Neriešte, neanalyzujte ale jemne priveďte svoju pozornosť späť k svojmu dychu.
• Krok 6: Vytvorte si rovnomerný dýchací vzorec počítaním dĺžky nádychov a výdychov. Bežnou praxou je nádych do štyroch, zadržanie dychu na napočí-tanie štyroch a výdych na napočítanie štyroch.
• Krok 7: Pokračujte v tomto rovnomernom dýchaní počas trvania vašej medi-tácie, ktorá sa môže pohybovať od 5 do 30 minút alebo dlhšie. Ak ste začia-točník, začnite s 5 minútami.
• Krok 8: Meditáciu ukončite tak, že sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnete a pomaly otvoríte oči. Doprajte si chvíľku na vnímaním toho, ako sa cítite.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #meditácia #benefity meditácie #riziká meditácie #ako meditovať #kedy meditovať