„V ťažkej situácii by nikto nemal byť sám. Či už ide o nehodu, úraz alebo medziľudské vzťahy. Každý z nás dokáže pomôcť človeku v psychickej núdzi, ak sa bude riadiť tromi základnými postupmi. Tie tvoria aj základy psychologickej prvej pomoci,“ podotýka Slovenský Červený kríž.
Pravidlo č. 1: pozoruj
Pravidlo číslo jedna sa môže javiť ako pasívne, avšak jeho cieľom je zaistiť bezpečnosť človeka, ktorého niečo trápi. Buďte maximálne všímavý, aby ste predišli možnej tragédii. „Sústredene sleduj zasiahnutú osobu a okolie, aby si zachytil všetky prejavy jej neverbálnej komunikácie,“ radí Slovenský Červený kríž.
Čítajte viac Český psychiater Radkin Honzák: Psychopat bol aj tatíček Masaryk, psychopati sa automaticky stávajú vodcami spoločnostiPravidlo č. 2: aktívne počúvaj
Ľudia medzi sebou komunikujú, no často sa pozorne nepočúvajú, a tak im môžu v konverzácii uniknúť dôležité veci. „Ak treba, uisti sa, že si správne pochopil, čo dotyčný hovorí. Nepoučuj. Nehovor, že všetko bude dobré (nemusí byť). Nedávaj falošné sľuby. Neklam,“ odporúča Slovenský Červený kríž.
Čítajte viac Čo ničí psychické zdravie Slovákov?Pravidlo č. 3: prepájaj
Väčšina z nás nemá psychologické či psychiatrické vzdelanie, aby dokázala kvalifikovane pomôcť. Môžete však ponúknuť kontakty na špecializovanú pomoc. Od druhého môže mať taký návrh väčšiu váhu, ako keď sa človek snaží pomôcť si sám alebo keď si odbornú pomoc vyhľadáva sám. „Keď nevieš viac pomôcť, ponúkni kontakt na špecializovanú pomoc – napíš ho na papier, alebo tam osobu sám odprevaď,“ uzatvára svoje rady Slovenský Červený kríž.
Tip pre akútne situácie
Ak cítite, že človek v zlom psychickom stave je v skutočnom ohrození, nebojte sa volať na políciu alebo rýchlu zdravotnú službu, kde vám dokážu pomôcť. Prípadne, ak je to možné, odveďte osobu do najbližšej nemocnice, kde sa už o ňu postarajú.