Hanbíte sa robiť túto vec? Nemusíte, zázračne dokáže zlepšiť psychický, ale aj fyzický stav. Neveríte?

Veľa ľudí hovorí, že už plakať ani nevie. Ak však zo seba dokážete vydolovať zvyšky tejto užitočnej schopnosti, svojej psychike, ale aj fyzickému stavu veľmi uľavíte.

09.09.2024 06:00
žena, plač, depresia, úzkosť Foto:
Len plačte, je to zdravé.
debata

Plač sa v našej kultúre niekedy považuje za prejav slabosti, hlavne v prípade mužov. U žien ho spoločnosť môže posudzovať ako prejav hystérie či nadmerných a škodlivých emócií. Pritom len máločo je tak úľavné a okrem psychického môže zlepšiť aj fyzický stav.

Psychiatrička: Ku komu s depresiou? Psychiatrovi či psychológovi? Ako môže pomôcť praktický lekár?
Video
Zdroj: TV Pravda

Plač je úplne prirodzený spôsob, ako sa vyrovnať s náročnými životnými situáciami a umožňuje nám lepšie sa adaptovať na nečakané či nepríjemné zmeny v živote. Nejde o žiadny prejav slabosti, ale o cenný nástroj emocionálneho a fyzického zdravia, ktorý by sme rozhodne využívať častejšie.

Očistenie od škodlivých hormónov

Plač v prvom rade pomáha očistiť organizmus od stresových hormónov, ako je kortizol, a podporuje tak rovnováhu v tele. Premýšľali ste niekedy nad tým, ako to, že po plači sa častokrát cítime psychicky oveľa lepšie? Jedným z možných vysvetlení je práve to, že v slzách sa vyplavujú a tým odstraňujú stresové hormóny.

pleť - zima - chlad - krása - žena - úsmev Čítajte viac 12 zlatých rád pre duševnú vyrovnanosť

Keď prežívame emocionálny stres, naše telo produkuje viac týchto hormónov, ktoré môžu spôsobovať úzkosť a napätie. Slzy obsahujú vyššie koncentrácie škodlivých hormónov, čo naznačuje, že plakanie je jedným zo spôsobov, ako ich telo vylučuje, čo vedie k pocitu úľavy.

Plakanie je teda účinný spôsob, ako uvoľniť nahromadené emócie. Ľudia často cítia úľavu po tom, čo sa vyplačú, pretože sa zbavujú vnútorného napätia. Táto forma emocionálneho uvoľnenia nielenže znižuje aktuálnu vysokú úroveň stresu, ale zároveň zabraňuje rozvoju úzkostných stavov alebo depresie v budúcnosti. Slúži teda ako účinná prevencia psychických problémov.

Zraniteľnosť posilňuje vzťahy

Psychologicky plač tiež zmierňuje pocit izolácie. Ak človek dokáže prejaviť svoje emócie slzami, môže ľahšie komunikovať o svojich pocitoch s ostatnými a získať potrebnú podporu. Navyše plač zvyšuje hladinu oxytocínu, známeho aj ako hormón lásky, čo môže podporiť pocit blízkosti a emocionálneho spojenia s ostatnými ľuďmi.

Schwarzenegger Čítajte viac 7 rád pre šťastný život podľa slávneho Arnolda Schwarzeneggera

Plakanie má celkovo pozitívny vplyv na naše sociálne vzťahy. Keď plačeme, dávame najavo svoju zraniteľnosť, čo môže posilniť dôveru a otvorenosť v medziľudských vzťahoch. Preto plakanie pomáha nielen jednotlivcovi, ale aj v budovaní hlbších a zdravších vzťahov s ostatnými.

Fyzicky plač môže navyše zlepšiť spánok a zmierniť bolesti hlavy, ktoré sú často spojené s emocionálnym preťažením. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí sa vyplačú, môžu zažiť zlepšenie celkového zdravotného stavu vrátane zníženia krvného tlaku.

debata chyba
Viac na túto tému: #depresia #úzkosť #plač #slzy