V ktorom veku ženy dosahujú najvyššiu sebaúctu? Možno by ste neuhádli

Organizácia TRUST WOMEN, ktorá vedie kampaň I SEE ME, predstavila nové témy týkajúce sa zdravia a sebahodnoty - najmä žien, ale aj detí. Na 23. novembra sa v Bratislave pripravuje konferencia venovaná témam duševného zdravia a sebahodnoty žien, ich osobného rozvoja, rodičovstva a podobne. Vystúpi na nej psychologička, odborník na digitálne zdravie, koučka v psychoterapeutickom výcviku, lektorka sebaobrany a viacerí ďalší. Pripravovaná konferencia sa bude venovať špecificky problematike sebahodnoty, fyzického, hormonálneho a digitálneho zdravia.

15.10.2024 15:00
rodina, dôchodcovia, deti, ženy Foto:
Ako samu seba vnímate vy?

„Viete, že najvyššiu sebahodnotu dosahujú ženy v 60. roku života?“ spýtala sa Eva Vaľovská, autorka projektu. „Celá myšlienka našej iniciatívy I SEE ME aj pripravovanej konferencie spočíva v povzbudzovaní žien, aby sa vedeli postaviť samy za seba a neživili v sebe myšlienku, že nie som dosť dobrá, syndróm ,not good enough', akéhosi pocitu nedostatočnosti, s ktorým mnohé z nás bojujú,“ dodala. Cieľom iniciatív kampane je otvoriť priestor na spoluprácu s odborníkmi a verejnosťou.

Jednou z rečníčok na konferencii je aj psychologička Lenka Uherová. „Moja prednáška má názov, ako sa za seba postaviť a ako nájsť dostatočnú sebadôveru a silu v sebe, ako sa stať svojou najväčšou obhajkyňou, cítiť a vnímať vlastné hranice a potreby. Naučím aj konkrétne techniky, ako tieto hranice a potreby efektívne, jasne a rešpektujúco vyjadrovať a čo robiť v prípade, ak sú nerešpektované, zneucťované a prekračované,“ dodáva.

Ďalšou je Jana Vyskočil Račková, psychologička s psychoterape­utickým výcvikom. Učí, ako komunikovať podporu pre ženy zažívajúce (nielen fyzické) násilie. „Stretávam sa so ženami na rôznych úrovniach poznania, v akej situácii sa vlastne nachádzajú. Sú ako žaby, ktoré sa postupne varia vo vode, a keď si po rozhovore, terapii, podcaste, aký si náhodou vypočuli, vlastne uvedomia svoju situáciu, táto fáza ,vynorenia', akéhosi uvedomenia si reality, je najhoršia. Často nedokážu a nemôžu od partnera hneď odísť, preto je potrebné postupne s nimi nastaviť proces odchodu,“ dodáva.

Dva z príbehov: „Zo vzťahu neviem odísť sama. Nebije ma a ostatné veci sú málo, aby som si to obhájila sama pred sebou a pred ostatnými. Vraj mám vydržať. Iba vydržať.“ Alebo: „Bola som naučená, že mám byť vďačná, ak si ma niekto vôbec vezme. Keď sa to stalo, cítila som to ako obrovskú láskavosť. Manželstvo som brala ako samozrejmosť, nikto ma nikdy nič o vzťahoch nenaučil. Myslela som si, že ak nie je násilie fyzické, všekto ostatné je moja chyba. Môj manžel ma nikdy neudrel, tak som verila, že je všetko v poriadku. Keď bol nahnevaný, nehovoril nič. Ticho sedel v obývačke, hľadel do prázdna. To ticho sa dalo krájať. Dusilo ma. Podozrieval ma zo vzťahov s kolegami, dokonca si najal detektíva, sledoval ma cez smart hodinky a auto.“

Sebahodnotu a digitálne zdravie, najmä u tínedžerov, výrazne ovplyvňujú aj sociálne médiá. Je dôležité vedieť, ako sa chrániť pred negatívnymi vplyvmi a posilniť zdravú sebaúctu. „Pri príprave detí na vstup do online sveta je kľúčová otvorená komunikácia a prítomnosť rodičov,“ uviedol Michal Božík, odborník na digitálne zdravie, ktorý o tom bude v predposlednú novembrovú sobotu tiež prednášať.

Michal Božík pracuje vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie: „Skúsme si spomenúť, ako vyzeral Facebook v roku 2010. Ľudia tam vtedy zdieľali relatívne milé veci. V roku 2024 je to algoritmami ovplyvňovaná sociálna sieť, ktorej 40 % obsahu tvorí politika! Sociálne siete prinášajú v súčasnosti veľa rizík, obľúbený TikTok je napríklad v rukách čínskej vlády. Dôležitá je dnes ich regulácia a na európskej úrovni sa s tým veľa pracuje. Čo však vieme urobiť doma? Úplne najzásadnejšie je vytvárať si časové a priestorové zóny bez sociálnych sietí. Napríklad nenosiť mobil na záchod, ani do spálne. Mať miestnosť, akúsi nabíjačkáreň, avšak rozhodne inde ako v spálni. Každá rodina si, samozrejme, nastavuje vlastné pravidlá a hranice. Ja si napríklad aktívne zapnem dáta na mobile, až keď chcem niekoho kontaktovať. Aby som sa nepristihol, že len tak scrollujem na mobile a prezerám si na sociálnych sieťach niečo, čo ma v podstate nezaujíma. Optimálny stav by mal byť nepoužívať digitálne zariadenia po večeroch, počas víkendov, počas dovoleniek na trávenie voľného času. Ja osobne som sa rozhodol stiahnuť zo sociálnych sietí. Odinštaloval som si všetky aplikácie, ale aj napriek tomu som bezmyšlienkovite tri týždne vyťahoval z vrecka môj smartfón a pozeral naň. Tri týždne trvalo môjmu mozgu, kým si zvykol na novú situáciu. A to sme my ešte zažili svet bez digitálnych technológií,“ hovorí. „Naše deti však už taký svet nepoznajú. Musíme im preto ukázať, ako odhodiť školskú tašku a ísť von. Lenže ak chceme, aby deti rešpektovali isté pravidlá, musíme ísť my sami príkladom,“ zdôrazňuje.

„Neosvoja si správanie, aké nevidia u nás, u rodičov. A ak by som mal odporučiť knihu na čítanie, je to knižka: Hry, siete a porno – rodičovský sprievodca džungľou digitálneho detstva a puberty. Sociálne siete nadužívame a ja verím, že raz nastane doba, keď na takéto správanie budeme hľadieť ako na fajčenie, na čosi, čo je evidentne škodlivé. A budeme si ťukať na čelo, ako sme sa mohli takto správať.“

Konferencia, ktorá sa bude konať 23. novembra v priestoroch Team Up na Zlatých Pieskoch, poskytne priestor na užitočné diskusie a workshopy o fyzickom a duševnom zdraví. Účastníci budú mať možnosť zúčastniť sa aj na diagnostikách zdravia a poradenstva, ktoré im pomôžu odhaliť oblasti, na ktoré by sa mali zamerať. Viac na iseeme.sk.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #násilie na ženách #duševné zdravie #I see me #Trust women #sebahodnota