Fio bankaFio banka

„Mizokinézia“ trápi až tretinu ľudí na svete. Ak vám vadí táto vec, patríte medzi nich

Niektoré drobné gestá, ktoré si ľudia ani neuvedomujú, môžu iných priviesť na pokraj šialenstva. Možno to zažívate aj vy, a ani netušíte, že ide o psychologický jav.

02.12.2024 06:00
Mizokinézia trápi tretinu populácie Foto:
Mizokinézia trápi tretinu populácie
debata (1)
Predstavte si, že sedíte v tichu, naplno sústredení na prácu, alebo si užívate chvíľu pokoja. Zrazu vedľa vás niekto začne nervózne klepkať nohou, ohrýzať si nechty alebo neustále klopať prstami o stôl. Možno si to spočiatku ani nevšimnete, no o chvíľu už cítite, ako vás napĺňa nepríjemné napätie.
Duševné zdravie zamestnancov
Video
Zdroj: TV Pravda
Prečo nás takéto drobné správanie dokáže vyviesť z rovnováhy? Nie je to len o nedostatku trpezlivosti alebo osobnej slabosti. Tento jav má dokonca svoj odborný názov – mizokinézia.

Bežná vec dokáže človeka vyviesť z miery

Mizokinézia, čo v preklade znamená „odpor k pohybu“, je prekvapivo rozšíreným fenoménom, ktorý má veľký vplyv na kvalitu života mnohých ľudí. Podľa výskumu vedcov z University of British Columbia postihuje až tretinu populácie. Tí, ktorí ju zažívajú, nehovoria len o drobnej podráždenosti, ale o reálnych emocionálnych reakciách, ako sú hnev, frustrácia alebo úzkosť. Tieto pocity často vedú k tomu, že sa takíto ľudia vyhýbajú situáciám, kde ich takéto podnety môžu rušiť, čo môže ovplyvniť ich pracovné aj spoločenské fungovanie. Mizokinézia nie je len o tom, že nás niečo vyrušuje, podotýka Science Alert. Ide o kombináciu biologických, psychologických a sociálnych faktorov, ktoré spôsobujú, že náš mozog reaguje na opakované drobné pohyby iných ľudí oveľa intenzívnejšie, než by sme čakali.

Čo sa deje v našej hlave?

Jednou z hypotéz, ktorá by mohla tento jav vysvetliť, je teória zrkadlových neurónov. Tieto neuróny, ktoré sa aktivujú nielen pri vlastnom pohybe, ale aj pri sledovaní pohybov iných, sú zodpovedné za našu schopnosť empatie a prežívania pocitov druhých. Ak vidíme niekoho neustále nervózne poklepkávať končatinami, náš mozog môže tieto pohyby „zrkadliť“, čo môže viesť k nepríjemným pocitom alebo zvýšenému stresu. Iná teória hovorí o tom, že niektorí ľudia majú jednoducho zvýšenú citlivosť na vizuálne podnety a ich mozog nedokáže tieto drobné pohyby filtrovať ako nepodstatné. To znamená, že ak si niekto „klepká“ nohou v našom zornom poli, môže nás to rušiť oveľa viac, než keby sme mali schopnosť tento podnet ignorovať.

Ako sa s tým vyrovnať?

Ak ste sa v tomto opise našli, nemusíte si robiť výčitky. Mizokinézia nie je slabosť, ale skutočný psychologický jav, ktorému čelí množstvo ľudí. Prvým krokom je priznať si svoje pocity a pochopiť, že nie ste sami. Pomôcť môže otvorená komunikácia – ak vás napríklad ruší kolega neustálym poklepávaním nohou pod stolom, skúste mu vysvetliť, že vás to ruší pri práci.

Dôležité je pochopenie

Zároveň môže byť užitočné snažiť sa o empatiu. Ľudia, ktorí sa nervózne ošívajú, to často nerobia vedome – je to ich spôsob, ako sa vyrovnávajú so stresom alebo nervozitou. Uvedomenie si tejto skutočnosti môže pomôcť zmierniť negatívne emócie, ktoré vo vás ich pohyby vyvolávajú. Hoci mizokinézia môže na prvý pohľad pôsobiť ako zvláštny jav, ktorý sa týka len niekoľkých ľudí, opak je pravdou. Postihuje veľkú časť populácie a dokazuje, aký citlivý môže byť náš mozog na zdanlivo bezvýznamné podnety.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #úzkosť #stres #nervozita #psychika