„Zistili sme, že prehliadanie negatívnych informácií súviselo s horším duševným zdravím a náladou. Manipulovaním s webovými stránkami, ktoré účastníci prezerali, a meraním nálady a naopak sme ukázali, že tento vzťah je kauzálny a obojsmerný,“ vysvetlili autori štúdie s tým, že informácie, ktoré hľadáme, odrážajú náš duševný stav a zároveň ho formujú, vytvárajúc cyklus, ktorý môže prehlbovať problémy s duševným zdravím.
Vedci sa však neuspokojili len s týmto zistením. Rozhodli sa preto vytvoriť návod, ktorý pomáha duševné zdravie ochrániť. Štúdia bola zverejnená v časopise Nature Human Behavior.
Čítajte viac Trpíte bolestivou menštruáciou? Príčina môže byť horšia, ako si myslíte„Naša štúdia ukazuje kauzálny, obojsmerný vzťah medzi zdravím a tým, čo robíte online. Zistili sme, že ľudia, ktorí už majú symptómy duševného zdravia, sú náchylnejší ísť online a hľadať informácie, ktoré nakoniec vedú k negatívnym alebo desivým obsahom,“ hovorí Sharot. „Po prezeraní tohto obsahu sa ich symptómy zhoršujú. Je to spätná väzba.“ Štúdia analyzovala návyky pri prezeraní webu u viac ako 1000 ľudí.
Na základe týchto zistení Sharot a Kelly vytvorili stiahnuteľný doplnok s názvom „Digital Diet“, ktorý ponúka skóre pre výsledky vyhľadávača Google v troch kategóriách. Vyhodnotí, či ľudia považujú obsah za negatívny alebo pozitívny, určí, do akej miery pomáhajú informácie na stránke pochopiť tému a do akej miery sú informácie užitočné. Užívatelia internetu si tak môžu ľahšie postrážiť, či sa vystavujú viac negatívnym alebo pozitívnym informáciám.