Fio bankaFio banka

Psychológ o terapii psychedelikami na ketamínovej klinike: Kedysi nás nazývali feťáci

Mgr. et Mgr. Stanislav Milotinský je klinický psychológ, terapeut a riaditeľ psychedelickej kliniky PSYON v Prahe. Okrem štandardnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti poskytujú ako prvé zdravotnícke zariadenie v Európe v súlade s legislatívou tzv. psychedelikami asistovanú terapiu. Ide o reakciu na celosvetovú renesanciu psychedelického výskumu.

09.01.2025 07:00
Stanislav Milotinsky, Psyon, psychedeliká,... Foto:
Mgr. Stanislav Milotinský, klinický psychológ, terapeut a riaditeľ psychedelickej kliniky PSYON v Prahe.
debata

Ketamínom asistovaná terapia je tu akousi farmakologickou nadstavbou psychoterapie, pričom sa využíva nielen rýchly antidepresívny účinok ketamínu, ale aj dosiahnutie „stavu rozšíreného vedomia“, keď je možné s pacientom intenzívne pracovať a nahliadnuť do jeho ťažko prístupného duševného obsahu, do nevedomých procesov či dávnych spomienok.

Venujete sa psychiatrickým pacientom rezistentným voči inej liečbe, ktorí sú indikovaní na liečbu na vašej klinike v Prahe. Ako dlho existuje klinika Psyon?

Klinika má päť rokov, štyri roky sme zdravotníckym zariadením a odvtedy robíme ketamínom asistovanú terapiu. Približne tri roky máme zmluvy so zdravotnými poisťovňami, zazmluvnených máme šesť zo siedmich poisťovní v ČR. Ketamínom asistovaná terapia je „off label liečba“, čiže anestetikum ketamín sa používa mimo predpísanej indikácie. Znamená to, že musí byť dostatočná vedecká evidencia a efektivita na to, aby sme takúto terapiu mohli uskutočňovať. A ak by sme nepracovali výlučne s tou časťou pacientov, u ktorých bežná psychiatrická a psychoterapeutická liečba zlyháva, možno by efektivita psychedelikami asistovanej terapie bola omnoho väčšia.

Ktoré sú diagnózy, ktoré môžete týmto spôsobom riešiť?

Sú to depresie, generalizovaná úzkostná porucha, posttraumatická stresová porucha, obsedantno-kompulzívna porucha, úzkostno-depresívna porucha, rôzne druhy fóbií, poruchy príjmu potravy. To sú tie, v rámci ktorých existuje dostatočná vedecká evidencia na to, aby sme s čistým štítom mohli predpokladať, že tá liečba pomôže.

Zo skupiny psychedelík môžete používať iba ketamín? Predpokladám, že tie ostatné sú nelegálne.

Ketamín je jediné legálne liečivo, ktoré je zároveň psychedelikom. Preto ho môžeme používať, aj keď v režime „off label“ (použitie na inú indikáciu, než na akú je liek, v tomto prípade anestetikum, registrovaný – pozn. aut.). Ostatné nie.

Skúste vysvetliť, čo je to vlastne psychedelikum. Aké účinky má takáto látka a ako sa podľa vás odlišuje od drog?

Názov pochádza zo slov psyché a deléin, čo znamená „manifestovať dušu“ alebo myseľ v nás. Tieto látky sa môžu vyskytovať prirodzene v prírode, ako napríklad psilocybín v hubách, meskalín v kaktusoch, DMT v rôznych rastlinách či v slinách žaby. Psychedeliká sa vyrábajú aj laboratórne ako napríklad LSD alebo ketamín. Sú to látky, ktoré spôsobujú zmenu myslenia, vnímania a prežívanie. Oproti drogám je rozdiel v tom, že podoba zážitku sa nedá predpovedať v zmysle psychického obsahu, fyzickú bezpečnosť pacientov, samozrejme, dokážeme zaručiť. Ak niekto užije drogu, hoci pervitín, vie, že mu bude dobre. Pri psychedelikách môže mať tento zážitok obrovskú škálu podôb a nemusia to byť len príjemné zážitky.

Vo svojej prednáške ste hovorili o otvorení akéhosi terapeutického okna…

Oproti klasickým antidepresívam psychedeliká umožňujú metaplasticitu alebo neuroplasticitu mozgu, keď rašia nové synapsy (miesto styku medzi neurónmi slúžiace na prenos vzruchov – pozn. aut.). Psychedeliká to dokážu vyvolať po hodine účinku, zatiaľ kým antidepresívam to trvá štyri až šesť týždňov – ak vôbec. Táto zvýšená metaplasticita, čiže spomínané terapeutické okno, sa otvára na rôzne dlhý čas v závislosti od konkrétnej látky. Je to časové obdobie, keď môže prebiehať efektívnejšia liečba duševných problémov. V prípade ketamínu je to 3–5–7 dní, to je doba, s ktorou koreluje veľmi rýchly antidepresívny účinok, ktorý ketamín má. Pri psilocybíne môže terapeutické okno trvať aj mesiac. Terapeutické okno je teda čas, keď je s klientom možné lepšie pracovať a psychoterapia môže byť efektívnejšia. Ale zároveň psychedeliká vďaka farmakologickým vlastnostiam umožňujú aj intenzívny kontakt napríklad s traumou z minulosti, čiže kontakt s vnútorným materiálom, ktorý je inak nedostupný. Zatiaľ kým v bežnej psychoterapii by sme sa takémuto človeku „dostávali do hlavy“ mesiac či roky, vďaka takejto farmakologickej asistencii je pacient schopný dostať sa do toho stavu omnoho rýchlejšie.

Inými slovami, ten zážitok môže byť aj veľmi nepríjemný.

Presne. To nie je o tom, že mi bude fajn. Vybaví sa vám spomienka z minulosti, ktorú si nepamätáte, napríklad sexuálne zneužitie. A pacient musí byť pripravený a poučený, že ak do toho pôjde, nebude to prechádzka ružovou záhradou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #psychológ #LSD #psychoterapeut #ketamín #psychedelické drogy #psychedeliká