Fio bankaFio banka

Počet ľudí na antidepresívach stúpa. A zarážajúci je vzostup spotreby u ľudí v tomto veku

Ľudia čoraz častejšie siahajú po antidepresívach. Zarážajúce je, že najrýchlejšie stúpa ich spotreba u mladých ľudí vo veku 15 až 29 rokov. V roku 2023 užívalo antidepresíva na predpis vo všetkých vekových skupinách takmer o 10 percent viac poistencov ZP Dôvera ako v roku pred pandémiou (2019). Ak by sme však pozreli na množstvo spotrebovaných liekov, nárast predstavuje až 22,5 percenta. Pritom duševné problémy môžu skrátiť život až o 15 rokov.

22.01.2025 06:00
smútok, depresia, plač Foto:
Od roku 2019 do roku 2023 vzrástol podiel poistencov s antidepresívami v Dôvere o 9,4 %.
debata (1)

V roku 2024 bolo v poistnom kmeni Dôvery štvrť milióna poistencov, ktorým lekár stanovil nejakú diagnózu v súvislosti s duševným zdravím. Prevládajú neurózy, stresom podmienené poruchy a tzv. afektívne poruchy (psychická porucha postihujúca náladu, emócie – pozn. aut.). „Ak vieme, že Dôvera má na trhu tretinový podiel, čo sa týka počtu poistencov a naše čísla si vynásobíme troma, dostávama sa k pomerne hrozivým číslam,“ podotýka Mgr. Ing. Mužik, „pretože by to znamenalo, že diagnózu spojenú s duševným zdravím má zhruba 750-tisíc osôb.“ Od roku 2019 do roku 2023 vzrástol podiel poistencov s antidepresívami v Dôvere o 9,4 %.

Je jasné, že duševnému zdraviu by bolo potrebné venovať systematickejšiu pozornosť. Už v roku 2022 sme však písali o tom, že na Slovensku máme päť psychiatrov na 100-tisíc ľudí, pričom v Európskej únii je to sedemnásť. Priemerná čakacia lehota na termín u psychiatra je u nás sedem týždňov. Sú to smutné, cynicky povedané, až depresívne čísla. Je preto dobré, ak má človek aj vlastné nástroje, ako si poradiť v rámci „duševnej nepohody“ a ako sa rýchlejšie dostať minimálne ku pomoci zo strany psychológa.

Profesor klinickej psychológie Noam Shpancer, pôvodom z Izraela, aktuálne v americkom Ohiu, tvrdí, že „duševné zdravie nie je cieľom, ale procesom“. „Je to o tom, ako jazdíte, nie o tom, kam ste sa vybrali,“ vysvetľuje PhDr. Katarína Jandová, PhD, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre psychológiu.

ZP Dôvera ponúka svojim poistencom niečo ako „preventívnu prehliadku duše“. Jednotlivé nástroje nájdu na stránke www.dovera.sk/dusa. Po vyplnení vstupného dotazníka (štandardizovaný dotazník WHO o indexe duševnej pohody) sa človek dozvie viac o svojom wellbeingu (z angličtiny duševná pohoda) a web mu ponúkne ďalšie nástroje v podobe mobilnej appky pre dušu (od veku 15 rokov), ďalej samodiagnostický nástroj vyvinutý v spolupráci s lekármi v podobe certifikovanej zdravotnej pomôcky, ktorá obsahuje tisícky príznakov vrátane vyše 800 diagnóz. Ďalším benefitom pre poistencov Dôvery je zľava na online konzultáciu s psychológmi cez webové portály mojra.sk, hedepy.sk alebo ksebe.sk. A posledným benefitom v oblasti duševného zdravia sú praktické techniky pre rovnováhu a radosť v rodičovstve. Poistencom Dôvery sa ponúka možnosť zúčastniť sa na programe online podpornej skupiny pod vedením profesionálnej koučky Lenky Siklienkovej so zľavou. Viac o benefitoch hovorí Roman Mužik v nasledujúcom videu:

Viac o benefitoch hovorí Roman Mužik v nasledujúcom videu
Video
Mgr. Ing. Roman Mužik zo zdravotnej poisťovne Dôvera. / Zdroj: TV Pravda

„Fyzické a duševné zdravie spolu súvisia,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD. V ambulancii sa stretáva so spontánne komunikujúcimi pacientmi, ktorí sa nehanbia posťažovať, potom sú takí, s ktorými je rozhovor o problémoch potrebné otvoriť. Sú však aj ľudia, ktorí sú uzavretí a o potenciálnom psychickom probléme nasvedčuje iba búšenie srdca, arytmia, bolesti hlavy, chrbta, žalúdočné problémy a podobne.

Všeobecná lekárka Jana Bendová viac prezradí v nasledujúcom videu
Video
Všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD. / Zdroj: TV Pravda

Psychologička PhDr. Katarína Jandová, PhD., odporúča, aby ľudia do svojho života zaradili aj relaxačné či meditačné aktivity. „Veľa sa hovorí o všímavosti, tzv. mindfulness, je toho plný internet. V období nepohody je vhodné prehĺbené dýchanie, manažment stresu zahŕňa plánovanie svojich aktivít, stanovenie hraníc medzi prácou a oddychom a čo je nesmierne dôležité, je posilňovanie medziľudských vzťahov a sociálnych kontaktov. Stretávať sa s priateľmi, s rodinou, ale naučiť sa aj hovoriť nie, trénovať si vyjadrovanie vďačnosti a denne si nájsť a povedať jednu až tri veci, za ktoré sme vďační.“ Môže to byť na prvé počutie možno banalita: Dnes som videl pekné ranné zore po ceste do práce. Syn sám od seba vyniesol smeti. Na obed v kantíne mali moje obľúbené jedlo.

„A pozor na koučov,“ upozorňuje PhDr. Jandová. „Najlepšie by bolo, ak je ich základné povolanie psychológ. Nech to nie je niekto s trojtýždňovým kurzom,“ dodáva. Dostatok spánku a zdravý životný štýl patria k tomu. Lebo súvisia s vylučovaním našich hormónov – aj hormónov šťastia či dobrej nálady dopamínu a sérotonínu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Dôvera #zdravotná poisťovňa #duša #psychiater #duševné zdravie #ZP Dôvera