Fio bankaFio banka

Zmierni úzkosti aj depresiu. Vedci prišli na to, ako zlepšiť kvalitu života s demenciou aj bez liekov

Terapia založená na hudbe môže byť prospešná pre ľudí žijúcich s demenciou, a to najmä zlepšením príznakov depresie.

14.03.2025 06:17
Alzheimerova choroba, staroba, demencia,... Foto:
Hudobná terapia je podľa vedcov rozumnou alternatívou k farmakologickým prístupom.
debata

Demencia je spoločný termín pre progresívne degeneratívne syndrómy mozgu, ktoré ovplyvňujú pamäť, myslenie, správanie a emócie. Alzheimer’s Disease International uviedol, že v roku 2019 bolo na svete 55 miliónov ľudí s demenciou. Predpokladá sa, že toto číslo vzrastie do roku 2050 na 139 miliónov. Podľa výskumníkov je terapeutické využitie hudby relatívne jednoduchý a lacný prístup, ktorý zostáva dostupný aj v neskorších štádiách demencie.

Na vlastný otvor: Hurá do tunela! Magnetická rezonancia je bezpečná, a zároveň najpresnejšia metóda vyšetrenia orgánov
Video
Zdroj: MALL.TV

Výskumný tím z viacerých inštitúcií v Holandsku preskúmal dôkazy zo 30 štúdií, do ktorých bolo zapojených 1 720 ľudí. Tieto štúdie skúmali účinky terapeutických intervencií založených na hudbe na emocionálne blaho vrátane kvality života, narušenia nálady, problémov so správaním, sociálneho správania a kognície. Väčšina účastníkov bola v domovoch dôchodcov, pričom intervencie boli vykonávané buď individuálne, alebo v skupinových prostrediach.

mozog Čítajte viac Farebná výzva. Zvládne váš mozog túto úlohu? Je naozaj náročná

Takmer všetky terapie zahŕňali aktívne prvky, ako je hra na nástroje, často kombinované s prijímajúcimi prvkami – ako je počúvanie živej hudby poskytovanej terapeutom.

„Táto recenzia zvyšuje naše pochopenie účinkov hudobnej terapie a posilňuje argument pre začlenenie hudby do starostlivosti o demenciu, najmä v prostredí domovov dôchodcov,“ hovorí vedúca autorka Jenny van der Steen z Lekárskeho centra univerzity v Leidene a Alzheimer Center Radboudumc. „Hudobná terapia ponúka výhody, ktoré presahujú iné skupinové aktivity, pomáha podporovať náladu a správanie spôsobom, ktorý je pútavý a dostupný, aj v neskorších štádiách demencie. Manažéri domovov dôchodcov by mali zvážiť integráciu štruktúrovaných hudobných sedení ako súčasť prístupu zameraného na človeka pri starostlivosti o demenciu.“

Zistenia naznačujú, že terapia založená na hudbe pravdepodobne zlepšuje príznaky depresie a môže zlepšiť celkové problémy so správaním na konci liečby. Hudobná terapia pravdepodobne nezmení výrazne agitáciu, agresiu, emocionálne blaho alebo kogníciu, ale v porovnaní s inými intervenciami existujú dôkazy, že môže zlepšiť sociálne správanie a môže znížiť úzkosť.

Neurologicka Čítajte viac Odhalili 5 každodenných návykov, ktoré vám doslova roztápajú mozog: Robíte ich aj vy?

Recenzia tiež zdôrazňuje rastúce uznávanie nefarmakologických intervencií v starostlivosti o demenciu. „Hudobná terapia je spôsob, ako pomôcť ľuďom cítiť sa menej smutne a menej úzkostne, bez použitia liekov,“ hovorí spoluautorka Annemieke Vink z univerzity ArtEZ, ktorá má priame skúsenosti s poskytovaním hudobnej terapie ľuďom s demenciou. „Dúfame, že vyššia kvalita nedávnych štúdií a rastúca základňa dôkazov povedú k väčšiemu zameraniu sa na hudobnú terapiu a iné nefarmakologické prístupy," uviedla.

Ako dodala, hudobná terapia je rozumnou alternatívou k farmakologickým prístupom a je oveľa viac zameraná na osobu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #terapia #depresia #demencia