Vedci skúmali zlúčeninu, ktorá sa nachádza v rozmaríne a v šalvii, a jej vplyv na Alzheimerovu chorobu. Výskum bol publikovaný vo februári v časopise Antioxidants.
Kyselina karnosová je antioxidant a protizápalová zlúčenina, ktorá pôsobí aktivovaním enzýmov, ktoré tvoria prirodzený obranný systém tela. Nachádza sa v rozmaríne a šalvii. Hoci čistá kyselina karnosová je príliš nestabilná na to, aby sa použila ako liek, vedci zo Scripps Research teraz syntetizovali stabilnú formu – diAcCA. Táto zlúčenina sa v črevách úplne premieňa na kyselinu karnosovú , ktorá sa následne vstrebáva do krvného obehu.
Výskum ukázal, že keď bola diAcCA použitá na liečbu myších modelov Alzheimerovej choroby, dosiahla terapeutické dávky kyseliny karnosovej v mozgu a viedla k zlepšeniu pamäti a hustoty synapsií, teda k väčšiemu počtu synapsií (čo predstavuje spojenia medzi nervovými bunkami) v mozgu. Pretože pokles synapsií neurónov je úzko spojený s demenciou pri Alzheimerovej chorobe, tento prístup by mohol spomaliť progresiu kognitívneho poklesu.

Analýza vzoriek tkanív ukázala, že liek tiež výrazne znížil zápal v mozgu. Tento jedinečný liek je aktivovaný samotným zápalom, ktorý potom potláča, a preto je aktívny iba v oblastiach mozgu, ktoré prechádzajú zápalovým poškodením. Táto selektivita obmedzuje potenciálne vedľajšie účinky kyseliny karnosovej.
„Tým, že bojujeme so zápalom a oxidačným stresom touto zlúčeninou diAcCA, sme vlastne zvýšili počet synapsií v mozgu,“ hovorí hlavný autor a profesor Stuart Lipton z Scripps Research a klinický neurológ v La Jolla v Kalifornii.
Demencia je nezvratným procesom mozgu, pri ktorom človek postupne stráca kognitívne schopnosti. Postihuje najmä staršiu generáciu. Najčastejším typom demencie je Alzheimerova choroba. Na Slovensku trpí demenciou podľa odhadov zhruba 60-tisíc ľudí.
V tejto novej štúdii výskumníci syntetizovali radu derivátov kyseliny karnosovej a vybrali diAcCA ako najlepšieho kandidáta kvôli jeho stabilite, biologickej dostupnosti a ďalším vlastnostiam podobným liekom. Liptonova skupina potom liečila myšie modely touto zlúčeninou počas troch mesiacov. Skupina skúmala myši testovaním ich priestorového učenia a pamäti v behaviorálnych testoch a následne analyzovala mozgové tkanivo pod mikroskopom.

„Urobili sme viacero rôznych testov pamäti a všetky sa zlepšili s týmto liekom. A nešlo len o spomalenie poklesu; prakticky sa zlepšila pamäť až na normálnu úroveň,“ hovorí Lipton. Myši dobre znášali diAcCA. V toxikologických štúdiách zlúčenina dokonca upokojila základný zápal v pažeráku a žalúdku, keď sa premenila na karnozínovú kyselinu.
Lipton vidí potenciál pre diAcCA na spoluprácu s liečbami Alzheimerovej choroby, ktoré sú momentálne na trhu. Vedec verí, že diAcCA môže byť urýchlene zahrnutý do klinických skúšok vzhľadom na jeho bezpečnostný profil. Myslí si, že by mohol byť tiež preskúmaný ako liečba pre iné poruchy, ktoré sú spojené so zápalom, ako je cukrovka 2. typu, srdcové choroby a iné formy neurodegenerácie ako Parkinsonova choroba.