Mladé ženy majú väčšiu pravdepodobnosť zažiť sociálnu úzkosť v dôsledku nadmerného používania smartfónov. Zistila to nová štúdia, ktorú predstavili pred niekoľkými dňami na Európskom psychiatrickom kongrese 2025.
Výskum prezrádza, že pohlavie zohráva významnú úlohu v nadmernom a problémovom používaní smartfónov, pričom mladé ženy majú väčšiu pravdepodobnosť zažiť vyššiu sociálnu úzkosť než ostatné pohlavia. Štúdia tiež ukázala, že pohlavie je významne spojené s množstvom času stráveného používaním smartfónov a s obavami z negatívneho hodnotenia ostatnými.
Výskumníci sa snažili preskúmať problémové používanie smartfónov, mentálne zdravie, reguláciu emócií a rozdiely v sociálnej úzkosti medzi pohlaviami, aby sa lepšie porozumelo procesu závislosti od smartfónov. Štúdia zahŕňala 400 mladých dospelých s priemerným vekom 25,9 roka.

„Tieto výsledky poukazujú na vážne rozdiely medzi pohlaviami v tom, že ženy sú oveľa náchylnejšie trpieť mentálnymi problémami v dôsledku smartfónov. Naša štúdia tiež odhaľuje vplyv sociálnej interaktivity, nízkeho emocionálneho porozumenia a variácií vnímanej sociálnej podpory, ktoré môžu byť spôsobené problémovým používaním smartfónov. Je dôležité, aby sa tieto oblasti ďalej skúmali, aby sme lepšie pochopili rozdiely v správaní medzi pohlaviami a identifikovali metódy podpory pre tieto osoby," povedal hlavný výskumník Csibi Sándor z univerzity George Emil Palade v Târgu Mureș v Rumunsku.

Ako ďalej doplnila spoluautorka Neha Pirwani z Eötvös Loránd University v Maďarsku, výsledky nadväzujú na predchádzajúce štúdie, ktoré ukazujú, že ženy môžu čeliť väčšiemu utrpeniu a preto potrebujú viac pozornosti, usmernenia a pomoci v porovnaní s ostatnými pohlaviami, aby identifikovali problémové používanie smartfónov a to, kam to môže viesť. "Naša pokračujúca práca v pochopení príčin a účinkov tohto problému je kľúčová pre riešenie týchto problémov medzi mladšou generáciou,“ podčiarkla Pirwani
Prezident Európskej psychiatrickej asociácie Geert Dom pripomenul, že takmer všetci príslušníci generácie Z (mladí ľudia narodení zhruba v rozmedzí rokov 1997 až 2012, pozn. red.) vlastnia a používajú smartfón. "Už existujú dôkazy z rôznych priečnych, longitudinálnych a empirických štúdií, ktoré naznačujú, že používanie smartfónov a sociálnych médií je faktorom, ktorý prispieva k nárastu mentálneho stresu, sebapoškodzovania a suicidality v tejto vekovej skupine. Táto problematika si vyžaduje ďalšiu pozornosť, aby sa akékoľvek škodlivé faktory mohli rýchlo riešiť,“ zdôraznil profesor z Univerzity v Antverpách.
