Ľudia so psoriázou musia okrem ochorenia bojovať aj s diskrimináciou

Ľudia so psoriázou majú napriek tomu, že ich ochorenie nie je prenosné, stále problémy so stigmatizáciou a diskrimináciou zo strany verejnosti.

31.10.2012 06:00
psoriáza - kožné problémy - vyrážky - suché lakte Foto:

Aj preto sa v rámci Svetového dňa psoriázy, ktorý si verejnosť pripomenula v pondelok 29. októbra, upriamila pozornosť na toto ochorenie, ako zlepšiť informovanosť o ňom a zvýšiť pochopenie okolia voči pacientom.

„Aj keď si časť verejnosti myslí, že o psoriáze už bolo povedané všetko, reálne skúsenosti našich pacientov dokazujú opak,“ uviedla Mária Cetkovská z občianskeho združenia Bodkáčik. Až polovica z nich je podľa jej slov diskriminovaná pre kožné prejavy v práci, pätina v spoločenských zariadeniach a v škole a zaznamenať sa mali aj negatívne prípady z oblasti zdravotníctva.

Týmto chronickým zápalovým ochorením kože trpí jedno až dve percentá stredoeurópskej populácie. Psoriáza je systémové ochorenie celého tela, ktoré nepozorovane ohrozuje celý organizmus.

Viditeľné postihnutie kože, pri ktorom je pokožka tela suchá a šupinatá hlavne na kolenách, lakťoch či vo vlasoch, sa môže prejaviť u človeka v ktoromkoľvek veku a býva už celoživotnou diagnózou.

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku lieči ambulantne približne 24 000 pacientov so psoriázou, čo na základe údajov o výskyte tohto ochorenia znamená, že sa lieči iba tretina Slovákov.

Moderná dermatológia v súčasnosti disponuje širokou ponukou rôznorodých liečebných metód, ktoré dokážu ochorenie dlhodobo stabilizovať. Psoriáza však naďalej zostáva celoživotným ochorením so striedaním období bez príznakov a vzplanutí.

Lekári zdôrazňujú, že základom úspešnej terapie je dobrá spolupráca s pacientom. „Je to urputný boj, stály kolotoč. Raz ste na tom dobre, snažíte sa dodržať diéty, liečbu, všetok liečebný režim, a zrazu sa znovu objavia prejavy a ani neviete, čo ich spustilo. Musím povedať, že dôležitú úlohu zohráva aj viera v úspešný výsledok liečby,“ vysvetlila Cetkovská.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba