Odpovedzte na 11 otázok a skonzultujte výsledok s príslušným odborníkom. Odpovede môžu byť zamyslením sa nad tým, či nie je potrebné odborné vyšetrenie.
Zdá sa vám, že často zabúdate a nie ste schopní zapamätať si mená, dátumy či časy stretnutí? Môžu to byť prvé príznaky Alzheimerovej choroby.
Ak sa staráte o osobu s demenciou, musíte nájsť rovnováhu medzi jej ochraňovaním a povzbudzovaním k istej nezávislosti. Sú rozumné opatrenia, ktoré môžete urobiť.
Starší ľudia by si mali mozog trénovať novými koníčkami, napríklad fotografovaním s digitálnymi fotoaparátmi. Je to účinnejšie ako lúštenie krížoviek.
Predpokladá sa, že sny a snívanie plnia viacero významných neuropsychických funkcií.
Český motivátor Ivo Toman o tom, ako úspešne prestať fajčiť, napísal knihu. Skoncovať s cigaretami mu trvalo 25 rokov.
O terapii vraví Ivana Bánová ako o záhadnej. Pri terapii sa venuje pozornosť určitým bodom od nôh až k hlave, vrátane trupu a lebky.
Francúzski vedci na základe dlhoročného výskumu popierajú zažité tvrdenie, že depresia má u ľudí výrazný vplyv na vznik rakoviny.
Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Čím skôr sa diagnostikuje a začne sa s liečbou, tým väčšia je šanca na zmiernenie jeho priebehu.
Je svetovou majsterkou v pamäťových schopnostiach. Dr. Michaela Karsten pochádza z Čiech, vo februári príde s projektom Brillant Brain aj na Slovensko.
Autogénny tréning je najrozšírenejšia metóda relaxácie v psychológii.
Ženy prežívajú rozchod inak ako muži. Nedá sa však povedať, že inciátor to má ľahšie, tvrdí psychologička.
Človek, ktorého "navštívi" depresia, má len jedno prianie: Aby odišla tam, odkiaľ prišla.
Podľa psychológa a súdneho znalca, prof. PhDr. Antona Heretika sa za socializmu pilo viac ako dnes.
Horší spánok pri splne mesiaca nie je žiadnym výmyslom. Vedcom sa podarilo nájsť dôkaz, že mesiac skutočne vplýva na kvalitu spánku.
Psychologička Andrea Križanová je koordinátorkou projektu psychosociálnej pomoci. Projekt má podľa nej veľký zmysel.
Psychiatria paranoidného človeka vysvetľuje tak, že má extrémny, neprimeraný pocit toho, že druhí ho chcú zničiť.
Podľa vedcov mozgu a pamäti prospievajú napríklad aj niektoré potraviny.
Kto netúži po skvelej mysli až do vysokého veku. Vedci odporúčajú fyzickú aktivitu, jedálniče bohatý na omega-3 mastné kyseliny a mnoho ďalších návodov.
Stále sú na Slovensku onkologickí pacienti, najmä starší, ktorí majú pocit, že psychológa či psychiatra pri svojom ochorení nepotrebujú.
Americkí psychológovia z Montclair State University v štáte New Jersey tvrdia, že zatínanie pästí dokáže zlepšiť pamäťové schopnosti.
Ak sa dieťa zajakáva, škrípe zubami alebo sa v noci pomočuje, mal by s ním rodič vyhľadať detského psychiatra.
Byť v súlade so svojim telom je dôležité. Na to, ako to docieliť, existuje viac foriem, napríklad tanečná psychoterapia.
Definícia patologického klamania nie je ani zďaleka ustálená a jednoznačne ohraničená. Tento symptóm môže vzniknúť ako následok rôznorodých príčin...
Neviete si spomenúť, kedy ste naposledy užili liek, či ráno alebo na obed? Neznamená to ešte, že máte vážne ochorenie. Dobrá správa: pamäť sa dá zlepšiť.