Podľa štúdie majú osoby, ktoré zdieľajú na sociálnej sieti svoje fitnes-aktivity, psychické problémy.
V Trnave sa chystá otvorenie pracoviska, kde by sa mali liečiť sexuálni devianti. Aj o tom sa zhovárame s primárkou Psychiatrického oddelenia FN v Trnave MUDr. Danou Šedivou.
Poznatky, ktorým ľudia pripisujú väčšiu dôležitosť, majú počas spánku väčšiu pravdepodobnosť uložiť sa do ich dlhodobej pamäte. Tvrdia vedci z univerzity v meste Swansea.
Potrebujete si niečo zapamätať, veľa sa toho naučiť? Chce to veľa praxe, času, učenia a opakovania... Teraz však vedci hovoria jasnou rečou: Zdriemnite si radšej.
Podobne ako svaly - aj s mozgom treba trénovať. A dá sa to aj vtipnou formou.
Po orgazme sa žena náhle rozplače. Stalo sa niečo? Nepáčilo sa jej to? Alebo sú to slzičky šťastia? Nie, nie. Reč je o postkoitálne dysfórii.
Strava nás trápi najmenej v období, kedy prežívame kopec stresu. Existujú potraviny, ktoré naše nervy upokoja a dodajú nám energiu, ktorá nám chýba.
Bozk nie je len symbolom lásky a gestom vášne. Vedecká štúdia ukázala, že oxytocín, ktorý sa pri ňom uvoľňuje, môže zmierňovať bolesť. Bozk dokáže aj zmierňovať depresiu.
Puklo mu srdce, má zlomené srdce, bolí ho srdce - sú to len metafory alebo je to reálne možné? Prečo pribúda zlyhávajúcich sŕdc? Zhovárame sa MUDr. Evou Goncalvesovou.
Viac zábavy pri športe a zvýšená chuť na sex. Prečo sa hormóny pri peknom počasí zbláznia a aký vplyv majú slnečné lúče na náš sexuálny apetít?
Deprivačné nádrže, známe tiež pod anglickým názvom floating tank, sú temné, zvukotesné kapsuly, kde sa ľudia po celé hodiny dávajú nadnášať teplou vodou.
Málo spánku? Vypiť na druhý deň dve-tri šálky kávy to istí. Naozaj? A dokedy?
Ak chodí niekto všade pravidelne neskoro, dá sa to označiť za chorobu? V tejto súvislosti sa hovorí o takzvaných CLIPS osobách s chronickým nutkaním chodiť neskoro.
"Vstávam každý deň za úsvitu a cítim sa oveľa lepšie." Milovníci skorého vstávania, tvrdia, že sa cítia oveľa výkonnejšie a že majú pozitívnejší prístup k životu.
Podľa vedcov sú užitočné pri nespavosti a zlepšovaní pamäti, ale len málo účinné proti úzkostiam.
Psychológ Dušan Fabián má rád staré múdrosti. Zbiera ich, pri každej príležitosti si pomôže niektorou z nich. Vraví, že ich miluje práve preto, že je v nich "uložená skúsenosť života".
V reakcii na zložitú situáciu vzniká v mozgu zápal, ktorý je podnecovaný imunitným systémom. Štúdia by mohla otvoriť cestu k vývoju liekov, ktoré by zmierňovali chronický stres.
Čokoláde možno dať nálepku "výživa pre nervovú sústavu", pretože počas a po jej konzumácii sa cítime šťastne. Teraz však vedci prišli aj na to, že sme vďaka nej inteligentnejší.
Smútok je pocit, rovnako ako strach, radosť, hnev, šťastie... Ľudia ho môžu prežívať rôznymi spôsobmi. Smútenie je prežívanie a vyjadrovanie smútku po smrti blízkeho.
Straty sa týkajú každého z nás. Počas života prichádzame o blízkych ľudí. Sme vystavení pocitom, ako sú strach, smútok, hnev... Každý z nás smúti jedinečným spôsobom.
Zabúdanie sa stáva súčasťou nášho dynamického života. Nie vždy musí mať súvis s ochorením mozgu. Ak áno, tu je 16 rád, ako sa správať k postihnutému. Napríklad - nebavte sa s ním ako s dieťaťom.
Je nevyliečiteľná, prichádza pozvoľna a medzi prvé príznaky patrí zhoršovanie krátkodobej pamäti. Nasledujú problémy s orientáciou, rečou a rozhodovaním. Chorý postupne stráca sebestačnosť.
Súvislosť medzi zápalmi a depresiami je potvrdená. Približne 50 percent pacientov trpiacich mastocytózou trpí zároveň depresívnymi príznakmi.
Sociálne siete sú fenomén, ktorý výrazne zasahuje do ľudských vzťahov. Sú virtuálne vzťahy s reálnymi problémami, s virtuálnym rozchodom a s reálnymi dôsledkami.
Na "rozstrapkané" nervy existuje správna výživa. Ak teda máte toho požehnane a stres vám prerastá cez hlavu, tu sú tipy, po akej strave siahnuť.