Otázky a odpovede: Čo všetko musíte vedieť o UV žiarení

Opáliť až spáliť sa môžete, aj keď vás slnečné lúče na koži nepália. UV žiarenie pre jeho nízku energiu na pokožke bezprostredne necítiť.

05.07.2013 14:00
opaľovanie, slnko, úpal, spálenie, slnenie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Chráni opálená pokožka pred ďalším spálením?
Opálenie pokožky je vlastne reakciou na UV žiarenie a pred ďalším spálením chráni len čiastočne. Pigment v pokožke pôsobí ako filter, prepustí menej slnečných lúčov, pri fototypoch 1 či 2 však takéto opálenie vytvára zanedbateľnú ochranu.

Sčítavajú sa negatívne účinky opaľovania?
Áno, hovorí sa o tzv. kumulatívnom efekte opaľovania. Naša koža si každé spálenie pamätá a jej regeneračná schopnosť s vekom klesá. Vidieť to najmä na rukách námorníkov či farmárov, keď sa následkom chronického poškodzovania kože slnkom vytvorí tzv. farmárska koža, takisto na rukách žien navštevujúcich pravidelne soláriá, keď fotostarnutie predbehne ich vlastné biologické hodiny.

Je nevyhnutné opaľovať sa kvôli tvorbe vitamínu D?
V poslednom období sa často hovorí o nedostatku vitamínu D u našej populácie. Je to problémom najmä počas neskorej jesene a zimy, keď sa zásoby „déčka“ z leta minú v priebehu približne 3 mesiacov. V tomto období stačí na optimálnu tvorbu vitamínu D pobyt na slnku približne dvakrát do týždňa v trvaní 15–30 minút s odhalenou tvárou, rukami, chrbtom a ramenami. Tvorba závisí aj od prítomnosti kožného farbiva melanínu, čím má človek svetlejšiu pokožku, tým viac „déčka“ sa mu tvorí. Za 10 minút sa takto v lete vytvorí aj 10 000 IU (medzinárodných jednotiek) vitamínu D. Takéto krátke slnenie sa nepovažuje za rizikové ani pre starnutie kože, ani pre vznik nádorových ochorení kože.

Chráni potenie pred slnkom?
Pri zvýšenej aktivite a teple dochádza k tepelnej samoregulácii: človek sa potí, pot sa odparuje a vďaka tomu sa telo ochladzuje. Potenie teda pôsobí proti nebezpečnému prehriatiu. Ochrana pred slnkom, ktorú môže dosiahnuť kyselina urokánová obsiahnutá v pote, je však malá.

Chránia textílie pred slnkom? Oblečenie do istej miery chráni pred UV žiarením. Miera tejto ochrany závisí od materiálu a jeho spracovania (potlač, zafarbenie). Napríklad mokré tričko dosahuje iba ochranný faktor (SPF) 5. V špeciali­zovaných predajniach možno nájsť funkčné oblečenie pre športové a voľnočasové aktivity, ktoré poskytuje UV ochranu.

3 debata chyba