Samozrejme, každý povie, že má ten najlepší stroj. „Mám pocit, že Slováci sú málo informovaní. Zahraniční klienti presne vedia, ktorý laser je dobrý a ktorý nie je, resp. nie je až taký účinný,“ vysvetlila pre Pravda.sk MUDr. Adriana Tomeková, primárka bratislavskej dermatologicko-laserovej kliniky Tomar. Dodala, že má pocit, že väčšina kozmetických stredísk a estetických kliník má „IPL-ko“ alebo laser. S chĺpkami má totiž problém každá žena. Keď nie v mladom veku, tak pre hormóny v neskoršom. Chĺpky pribúdajú, meníme sa hormonálne, je to prirodzené, zhodnotila lekárka. Každý chce mať v ponuke novú metódu, byť moderný, neponúkať iba voskovanie. MUDr. Tomeková však upozorňuje na IPL stroje a lasery nízkej kvality. „Mám pocit, že tým je Slovensko zaplavené,“ skonštatovala. Upozornila, že za málo peňazí nemožno čakať extra kvalitu. Medzi nežiadúce účinky patrí hyperpigmentácia, chrasty, pľuzgiere a podobne. „Ak vám niekto tvrdí, že s kozmetickým IPL stačí 1–5 sedení a chlpov sa zbavíte, určite vás klame. Ani lekár, ktorý pracuje s najkvalitnejším laserom, vám nemôže sľúbiť, že je to do konca života a odstránenie je stopercentné. Existujú len redukcie, buď minimálne alebo výrazné.“
Ako IPL účinkuje
Tzv. selektívnou fototermolýzou. Znamená to, že chĺpok zničí v aktívnej fáze rastu a cibuľka odumrie. Sú však nekvalitné IPL-ka, ktoré nejdú do takej vlnovej dĺžky a nemajú potrebnú intenzitu na to, aby chlpy odstránili. Ako vysvetlila MUDr. Tomeková, spomínané prístroje sú odstupňované podľa kategórie od 1–4. S kategóriou 2 môže pracovať zaškolená zdravotná sestra, avšak s kategóriou číslo 3 a 4 len lekár. „To sú kvalitné lasery, ktoré sú zbraňami. Ak sú v nesprávnych rukách, môžu poškodiť pokožku. Musíte presne vedieť, ako ošetrovať a epilovať. Avšak, aj medzi lekármi je rozdiel, keďže niektorí používajú kórejské, iní americké lasery. Dermatologička odporúča, predtým, ako si zvolíme centrum, zistiť, aký typ lasera lekár používa. Oplatí sa na internete skontrolovať, ako taký stroj vyzerá a potvrdiť si, či taký stroj v centre skutočne používajú. "Keď si klient hoci aj vyfotí môj prístroj a skontroluje ho, vôbec mi to neprekáža,“ zhodnotila Tomeková. Dodala však, že väčšinou sa o to klienti absolútne nezaujímajú. Pozor na lekárov, ktorí zahmlievajú. Sú napríklad centrá, ktoré majú na svojej stránke rozmazané fotografie.
Aká je realita?
Problém nastáva, keď je klient nespokojný a nedostal, čo mu bolo sľubované. Nielen chĺpky, ale napríklad cievky tak skoro alebo vôbec nezmizli. MUDr. Tomeková sa už stretla aj s klientkami, ktoré absolvovali odstraňovanie chĺpkov IPL technikou, no chĺpky nezmizli, dokonca sa ich počet ani nezredukoval. Dermatologička upozorňuje: „Keď po druhom zákroku nevidíte výsledok, nečakajte do desiateho. Po každom zákroku musíte vidieť efekt! Ak to tak nie je, niečo nie je v poriadku.“