Látka v opaľovacích krémoch môže škodiť DNA

Látka obsiahnutá v niektorých opaľovacích krémoch nie je pod vplyvom ultrafialového žiarenia stabilná a v premenenej forme môže poškodzovať DNA, zistili vedci z Masarykovej univerzity v Brne. Etylhexyl metoxycinamát so skratkou EHMC sa vyskytuje aj v niektorých ďalších výrobkoch dennej starostlivosti, napríklad v pleťových krémoch, lakoch na vlasy a parfumoch. Postupne sa však prestáva používať.

14.06.2017 14:00
krémy, ehmc, kozmetika Foto:
Látka EHMC sa vyskytuje aj v iných kozmetických prípravkoch, no využíva sa už menej ako v minulosti.
debata

Látka EHMC má výrobky chrániť pred znehodnotením prostredníctvom slnečného žiarenia, sama však pod jeho vplyvom mení priestorové usporiadanie svojich molekúl. Dochádza v nej k takzvanej izomerizácii. Izoméry sú zlúčeniny s rovnakým počtom atómov a rovnakým chemickým označením, ale s iným priestorovým usporiadaním, čo môže ovplyvniť ich vlastnosti.

„Vlastnosti nezmeneného EHMC sa skúmali, ale biologické účinky premenenej formy dosiaľ nie,“ uviedol vedúci tímu z Centra pre výskum toxických látok v prostredí Pavel Čupr. Výskumníci sa preto na látku v premenenej forme zamerali a zistili, že v laboratórnych podmienkach vykazuje významný genotoxický efekt. „Znamená to, že môže poškodzovať DNA človeka a potenciálne tak spôsobiť mutácie v genóme, ktoré by mohli vyvolať aj závažné ochorenia,“ opísala doktorandka Anežka Sharma, ktorá sa na výskume podieľala.

Genotoxicitu vedci študovali na bakteriálnych bunkách, ako aj na bunkách ľudských, a to vrátane kmeňových buniek pečene. Najskôr mali hotové testy na baktériách, ktorých výsledky zverejnili. Pri ďalšom hľadaní výrobkov dennej starostlivosti, ktoré látku EHMC obsahujú, potom zistili, že ich na trhu postupne ubúda. Podľa Pavla Čupra výsledky skúmania ukazujú, že je potrebné používanie EHMC dôsledne prehodnotiť. Chce sa zasadiť o to, aby sa o výskume dozvedeli napríklad inštitúcie Európskej únie, ktoré sa vplyvom látok na človeka zaoberajú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #DNA #opaľovacie krémy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy