Pomôcť onkopacientom môžete svojimi vlasmi. Ako?

Občianske združenie Liga proti rakovine pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám viac ako 32 rokov. Aj tento rok v rámci projektu Vystrihaj sa Slovensko opäť mobilizuje ľudí na podporu onkologických pacientov. Okrem pomoci v boji proti tejto zákernej chorobe, upriamuje LPR pozornosť na dôležitosť prevencie a pravidelných zdravotných prehliadok, ktoré môžu zachrániť životy.

11.09.2022 06:00
vlasy, muž, dlhé vlasy, Vystrihaj sa Slovensko Foto:
Ostrihať na pomoc onkologickým pacientkam sa dávajú aj dlhovlasí muži.
debata

Každoročne pribudne na Slovensku okolo 40-tisíc prípadov onkologických ochorení. Nádorové ochorenia patria v súčasnosti medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku. Onkologické ochorenie sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva celoplošné, systematické vyhľadávanie najčastejších diagnóz, tzv. skríning.

Darované vlasy pomáhajú pacientkam s... Foto: Liga proti rakovine
vlasy, vrkoče, rakovina, parochňa, Vystrihaj sa Slovensko Darované vlasy pomáhajú pacientkam s onkologickým ochorením.

Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. Okrem pomoci a podpory onkologickým pacientom je jedným z hlavných zameraní Ligy proti rakovine aj informovanie o dôležitosti prevencie pred onkologickým ochorením. Počas svojej 32-ročnej existencie dlhé roky presadzovala zavedenie skríningov na Slovensku. I vďaka tomuto úsiliu aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, skríning prsníka a skríning krčka maternice.

„Denne sa stretávame s ľuďmi, ktorí prechádzajú najťažším obdobím vo svojom živote spôsobeným diagnózou rakovina. Apelujú na zdravých, aby nezanedbávali svoje zdravie, aby oň dbali, vnímali potrebu zdravej životosprávy, sledovali svoje telo a nepodceňovali akékoľvek príznaky, ktorými niečo signalizuje. Ale aj bez akýkoľvek signálov je potrebné venovať pravidelne minimum svojho času preventívnym prehliadkam, využiť pozvania na skríningové programy. Ten nepatrný čas, ktorý im venujeme, nám môže v budúcnosti ušetriť nie hodiny, ale týždne a mesiace náročnej liečby. Liga proti rakovine ponúka informácie o preventívnych prehliadkach, aj o skríningových programoch. V rámci prevencie kladieme dôraz aj na potrebu vzdelávania mládeže smerom k zdravému životnému štýlu, súčasťou nášho programu v tejto oblasti je realizácia prednášok na základných a stredných školách, v Centrách pomoci Ligy proti rakovine, tiež pre zamestnancov vo firmách,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Vystrihaj sa, Slovensko, patrí medzi... Foto: Liga proti rakovine
dievčatá, slečny, vlasy, vrkoče, dlhé vlasy, rakovina Vystrihaj sa, Slovensko, patrí medzi najznámejšie projekty Ligy proti rakovine.

Onkologickí pacienti musia neraz absolvovať liečbu chemoterapiou. Tá je najmä pre ženy veľkým strašiakom a mnohé ju dokonca pre stratu vlasov odmietajú podstupovať.

„Vlasy – koruna krásy“ – ak o ne žena v dôsledku ochorenia príde, môže to u nej vyvolať psychické problémy. Pre mnohé pacientky je kúpa parochne finančný výdavok, ktorý si nemôže dovoliť každá rodina. „Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou,“ vysvetľuje Eva Kováčová.

Projekt Vystrihaj sa, Slovensko, nadchol všetky... Foto: Liga proti rakovine
vlasy, dlhé vlasy, dievča, dievčatko, dlhé vlasy, Vystrihaj sa Slovensko Projekt Vystrihaj sa, Slovensko, nadchol všetky generácie.

Práve v tejto oblasti podáva pomocnú ruku projekt Vystrihaj sa Slovensko. Vďaka darcom vlasov sa pacientky – ženy či slečny – tešia z parochne, ktorá im vrátila kus životnej energie. Darované vlasy využíva Liga proti rakovine dvoma rôznymi spôsobmi.

„Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať. Darcovia vlasov môžu mať dobrý pocit, keďže ich vlasy poslúžia na zabezpečenie jednej z týchto dvoch alternatív a ich dar je tak v každom prípade efektívny a zmysluplný. Je samozrejmé, že parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne,“ dodáva výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Bližšie informácie o projekte Vystrihaj sa, Slovensko nájdete na www.vystrihajsaslovensko.sk.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vlasy #rakovina #Liga proti rakovine #onkologické ochorenia #Vystrihaj sa Slovensko