Dnes je Svetový deň ochorenia, ktoré pacientov vyčleňuje zo spoločnosti. Pritom nie sú infekční

Diskriminácia a stigmatizácia ochorení je stále spoločenským tabu. Mnohí pacienti trpiaci špecifickými ochoreniami ako je napríklad psoriáza pociťujú celoživotnú stigmu, ktorá významne ovplyvňuje ich súkromný aj pracovný život. Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy sa na tom zhodli odborníci, ktorí upozorňujú, že existuje aj diskriminácia na základe ochorenia, o ktorej sa však v spoločnosti hovorí veľmi málo.

29.10.2022 06:00
psoriáza, lupa, ruky, koža, dermatológ, kožný... Foto:
Psoriáza je neinfekčné ochorenie. Pre jej vzhľad na koži sú však pacienti často diskriminovaní, hanbia sa a majú častejšie depresie.
debata (1)

Psoriáza, známa aj ako lupienka, je najčastejšie chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním kože a jej poškodením. Koža je pokrytá šupinami, ktoré sa odlupujú a následne sa vytvára nový kožný povlak. Na Slovensku trpí týmto ochorením približne 200-tisíc ľudí, pomer mužov a žien je približne rovnaký. Toto ochorenie významne negatívne zasahuje do života pacientov. Spôsobuje im najmä psychické problémy. „Sú často odsudzovaní verejnosťou, ktorá z dôvodu neznalosti ich zdravotného problému nenachádza pochopenie pre ich ochorenie,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov. Aj keď sa ochorenie neprenáša dotykom, verejnosť je k týmto pacientom značne rezervovaná.

„Jednoznačne je to ochorenie, ktoré pacientov stigmatizuje. Prejavuje sa to na pracovisku, ale aj v bežnom živote. Pacienti sa stretávajú s upätými pohľadmi vo verejnej doprave, na kúpaliskách či v obchode,“ hovorí psychologička Petra Ferenčíková, ktorá sa v rámci svojej praxe venovala aj diskriminácii pacientov s cukrovkou.

O stigmatizácii ochorenia akým je psoriáza hovoria pacienti otvorene najmä v rámci svojich pacientskych združení. „Zdieľajú s nami príbehy, ktoré sú smutné a pálčivé zároveň. Ochorenie ich vyčleňuje zo spoločnosti, neuplatňuje sa tu princíp rovnosti a diskriminácia je prítomná v životoch pacientov akosi prirodzene. Až tak prirodzene, že sa o nej nehovorí a zostáva spoločenským tabu,“ hovorí Mária Cetkovská z pacientskej organizácie Bodkáčik.

Na osvetovej akcii Trh kože, ktorá sa konala v... Foto: Bianka Stuppacherová, Pravda
bodkované šaty, bodky, figuríny, Trh kože, psoriáza, Bodkáčik Na osvetovej akcii Trh kože, ktorá sa konala v sobotu 22.10.2022 v OC Nivy v Bratislave, bola aj prednáška na tému psoriázy a OZ Bodkáčik zorganizovalo "bodkovanú" módnu prehliadku.

Psoriáza je dedičné, imunologické autoimunitné ochorenie, ktorého príčiny nie sú doposiaľ známe. „Jej spúšťačom môže byť stres, infekcia, hormonálne zmeny, ale aj gravidita. Z vonkajších vplyvov môžu ochorenie spustiť napríklad UV žiarenie či chemické faktory,“ vysvetľuje MUDr. Barbora Gulanová, dermatovenero­logička z bratislavskej Polikliniky Bezručova.

Liečba psoriázy závisí od jej závažnosti a stanovuje sa pre daného pacienta veľmi individuálne. V súčasnosti existuje niekoľko liečebných postupov z ktorých môže pacient so psoriázou významne benefitovať. „V posledných rokoch vďaka modernej medicíne a inováciám sme sa aj na Slovensku začali uberať u vybranej skupiny pacientov cestou biologickej liečby, ktorá je určená pre ťažšie formy ochorenia. Je bezpečná, avšak finančne náročná,“ dodáva MUDr. Gulanová.

Video
Na psoriázu môžu ochorieť aj päťdesiatnici, často po liekoch. Ktorých? Dve odborníčky na kožné ochorenia, prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., a MUDr. Regina Paulínyová hovoria v relácii "Ide o zdravie" o autoimunitnom ochorení psoriáze. Kedy najčastejšie vzniká? Je dedičná a akú úlohu pri nej zohráva stres? Trpia psoriázou aj deti? Aké kritériá musí spĺňať pacient, aby mohol dostať biologickú liečbu? Koľko druhov biologickej liečby na psoriázu je k dispozícii a akým spôsobom sa podáva?

Napriek moderným terapiám a významnému klinickému benefitu, pacientov toto ochorenie stigmatizuje a diskriminuje. V takýchto prípadoch je dôležité, aby zdieľali svoje skúsenosti s pacientskymi organizáciami, ktorých cieľom je hájiť ich práva. Okrem Bodkáčika sa môžu obrátiť aj na Právnu poradňu, ktorá funguje v rámci strešnej pacientskej organizácie AOPP. „Každému podnetu venujeme osobitnú pozornosť. Niekedy je tých podnetov skutočne niekoľko a vyžadujú si z našej strany právne kvalifikovanú odpoveď. Veríme, že v budúcnosti bude túto úlohu plniť Pacientsky ombudsman tak, ako to sľúbila vo svojom Programovom vyhlásení Vláda SR,“ hovorí MUDr. Elena Marušáková, viceprezidentka A­OPP.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #diskriminácia #psoriáza #lupienka #kožné ochorenia #kožné choroby