Čo sa deje s našou pokožkou v dvadsiatke, tridsiatke, štyridsiatke a čo po päťdesiatke?

My vieme, že za každou vráskou na tvári je more skúseností, múdrosť, nadhľad a možno aj priveľa smiechu. Napriek tomu je tu zopár rád, ako prinavrátiť pleti jej mladistvý šmrnc a elasticitu.

20.08.2024 06:00
shutterstock 2229175691 Foto:
Starnutie pleti sa dá spomaliť.
debata

Nemilou správou je, že starnutie tváre sa môže začať už vo veku 20 rokov a pokračuje počas celého nášho života. Pri pohľade do zrkadla určite vidíte, že vaše vlasové línie ustupujú a čelo je akési väčšie, uši sa trochu predlžujú, pretože v nich rastie chrupavka a špička nosa klesá, pretože spojivové tkanivo podporujúce nosovú chrupavku sa oslabuje. Skrátka, už to nie je ako kedysi.

Kosti sú základom pre vaše tvárové svaly, tukové vankúšiky a pokožku. Ako starneme, dochádza k úbytku kostnej hmoty na tvári, čo mení obrys našej tváre. S pribúdajúcim vekom dochádza takisto k úbytku kolagénu v hlbokých tkanivách, čo má za následok ochabnutie tváre a rozvoj nasolabiálnych vrások, marionetových vrások a lalokov.

A to zďaleka nie je všetko. Spolu s pribúdajúcou skúsenosťou dochádza k strate objemu z tukových vankúšikov. Tie sa nachádzajú hlboko v tvári nad kosťami a tiež pod povrchom kože. Ako starneme, stenčujú sa a klesajú. Pod očami sa môžu vytvárať priehlbiny. Ovisnuté tkanivá môžu spôsobiť hlboké vrásky okolo nosa a úst. V dolnej časti tváre sa vytvára vzhľad dvojitej brady.

S vekom sa znižuje produkcia kolagénu a elastínu, dôležitých bielkovín pre pevnosť a pružnosť pokožky. Pokožka sa stenčuje a stráca svoju schopnosť zadržiavať vlhkosť, čo vedie k suchosti a vráskam. K rýchlosti a spôsobu starnutia prospievajú aj dedičnosť, slnečné žiarenie, fajčenie, strava a stres.

Ako vekom starne tvár?

20–30 rokov: Jemné vrásky začínajú byť viditeľné, najmä v oblastiach, kde sa tvár často pohybuje (okolo očí a úst).
30–40 rokov: Stratou kolagénu a elastínu sa vrásky prehlbujú. Pokožka môže začať strácať svoj lesk a elasticitu.
40–50 rokov: Vrásky sa stávajú výraznejšími, objavuje sa pigmentácia a strata objemu v tvári.
50+ rokov: Pokožka výrazne ochabne, vrásky sú hlbšie a môže sa objaviť výrazné ochabnutie tvárových línií.

Čo robiť so starnúcou tvárou?

Aj keď je prirodzene starnúca tvár krásna a odráža naše radosti a výzvy, ktoré musíme prekonávať, zmeny môžeme spomaliť. Je na nás, či sa rozhodneme pre chirurgický zákrok, alebo uprednostníme neinvazívne metódy.

Jedným zo spôsobov, ako zastaviť prejavy času, je facelifting, ktorý chirurgicky odstraňuje prebytočné tkanivo a nadvihuje ochabnutú pokožku v dolnej časti tváre. Browlift je zákrok na zdvihnutie obočia a odstránenie vrások na čele. Viditeľné zmeny k lepšiemu dosiahnete aj odstránením prebytočnej kože a tukových vačkov okolo očí (blefaroplasti­ka).

Neinvazívne metódy

1. Botox: Injekcie botulotoxínu sa používajú na ošetrenie výrazových línií na čele a medzi obočím. Pôsobia tak, že čiastočne znehybnia svaly, ktoré tvoria mimické vrásky, takže pokožka sa vyhladí, aj keď niektoré hlboké mimické vrásky nemusia zmiznúť.
2. Dermálne výplne: V súčasnosti je najpopulárnejšia kyselina hyalurónová, ktorá sa prirodzene nachádza v našom tele a je schopná na seba viazať veľké množstvo vody. Rovnako ako botulotoxínové injekcie, účinok dermálnych výplní po niekoľkých mesiacoch vyprchá. Ako dlho to trvá, závisí od miesta vpichu – ale pri opakovaných injekciách sa zdá, že to trvá o niečo dlhšie.
3. Laserová terapia: Laserová terapia na tvár, tiež známa ako laserový resurfacing, je kozmetický postup, ktorý využíva koncentrované svetelné lúče na zlepšenie vzhľadu pokožky. Použitie laseru pomáha na stimuláciu produkcie kolagénu a zlepšenie textúry pokožky. Znižuje viditeľnosť slnečných škvŕn, melazmy a iných hyperpigmentácií. Pomáha tiež znižovať výskyt jaziev po akné, zmenšiť veľkosť pórov a zlepšiť tak celkový vzhľad pokožky.
4. Mikroderma­brázia a chemický peeling: Mikrodermabrázia je neinvazívny kozmetický zákrok, ktorý odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky pomocou jemných abrazívnych častíc alebo diamantových hrotov. Tento proces podporuje obnovu kožných buniek a zlepšuje vzhľad pleti. Mikrodermabrázia je populárna pre svoju schopnosť zlepšiť textúru a jas pokožky bez potreby dlhého zotavovania.

Babské rady na zachovanie mladej tváre

1. Hydratácia: pravidelne pite dostatok vody a používajte hydratačné krémy. Hydratačné krémy na tvár obsahujú vodu, aby boli menej mastné, a mnohé obsahujú látky – napríklad glycerín – ktoré môžu pomôcť viazať vodu na pokožku. Peelingové krémy môžu zlepšiť vzhľad staršej pleti tým, že ju zbavia odumretých kožných buniek, ktoré sa neodlupujú tak ľahko, ako keď sme boli mladí.
2. Ochrana pred slnkom: pravidelné natieranie opaľovacím krémom, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením, s SPF aspoň 30 by malo byť dennou rutinou. Dobrým nápadom je tiež nosiť klobúk so širokým okrajom.
3. Zdravá strava: konzumujte potraviny bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré podporujú zdravie pokožky.
4. Pravidelný pohyb: fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh a podporuje zdravú pokožku.
5. Dostatočný spánok: spánok je dôležitý pre regeneráciu pokožky a celkové zdravie.
6. Použitie prírodných olejov: skúste používať kokosový, olivový alebo mandľový olej na hydratáciu a výživu pokožky.

debata chyba
Viac na túto tému: #facelifting #pleť #botox #neinvazívny spôsob #kolagén #anti-aging #starnutie pleti