Škodlivé látky v mejkapoch. Polovica obsahovala problematické zlúčeniny. Príjemne prekvapila lacná značka

Úlohou mejkapu je zakryť nedokonalosti pleti a farebne ju zjednotiť. Obľúbenou formou je mejkap v tekutej forme (tzv. foundation), bohužiaľ, test, ktorý robili Dáni a týka sa zloženia mejkapov známych značiek, nedopadol práve najlepšie. Všetky výrobky pritom dostať kúpiť aj u nás. Polovica testovaných produktov obsahovala problematické zlúčeniny.

22.08.2024 11:00
hubka, mejkap, beauty blender Foto:
Endokrinné disruptory v prípravkoch sú schopné negatívne ovplyvniť hormonálny systém tela či vývoj plodu v tele matky, prispievajú aj k vzniku karcinómu prsníka, prostaty alebo k zmenám v imunitnom systéme či k vzniku metabolických porúch.
debata (1)

Severskí kolegovia z dánskej spotrebiteľskej organizácie Forbrugerrådet Tænk testovali 18 značiek mejkapov. Netestovali ich kvalitu ani kozmetické vlastnosti, zisťovali výlučne fakt, či (ne)obsahujú problematické zlúčeniny, medzi ktoré patria endokrinné disruptory schopné negatívne ovplyvniť hormonálny systém tela či vývoj plodu v tele matky, prispievajú aj k vzniku karcinómu prsníka, prostaty alebo k zmenám v imunitnom systéme či k vzniku metabolických porúch.

Medzi endokrinné disruptory patria (a hľadajte ich v zložení vašej kozmetiky):

- benzyl salicylát

- ethylhexyl metoxycinamát

- 2-ethylhexyl salicylát

- homosalát

- methylparabén

- oktokrylén

Všetky tieto látky sa používajú ako UV filtre a boli nájdené v produktoch s deklarovaným ochranným faktorom proti UV žiareniu. Vzniká tak otázka, či nie je jednoduchšie siahnuť po „obyčajnom“ mejkape bez UV filtra a doplniť ho radšej „opaľovacím prípravkom“, ktorý je bez uvedených látok.

Ďalšími endokrinnými disruptormi sú aj:

- BHT (butylhydroxy­toluén)

- cyclopentasiloxane

Prvý je syntetickou zlúčeninou, ktorá sa v kozmetike používa ako antioxidant. Druhý je častým zmäkčovadlom, rozpúšťadlom a antistatickou prísadou.

BB krém autorky článku. Škodliviny hneď tri:... Foto: Bianka Stuppacherová
škodliviny, zoznam látok, mejkap, BB krém autorky článku. Škodliviny hneď tri: methylparabén, cyclopentasiloxane, limonén. Značka L'Oreal. Zloženie si v obchode odfoťte a písmená zväčšite na mobile.

Takisto je na území celej Európskej únie od augusta 2022 v potravinách aj doplnkoch stravy zakázané použitie oxidu titaničitého E171, resp. titánovej bieloby. Laboratórne štúdie totiž ukázali, že môže poškodiť DNA. V kozmetických prípravkoch i liečivách sa však táto látka naďalej bežne objavuje a obsahovali ju všetky testované mejkapy. Dáni za to výrobky nijako „netrestali“, ale v súčasnosti sa Vedecký výbor EÚ pre bezpečnosť spotrebiteľov stále rozhoduje, či sa oxid titaničitý bude môcť v kozmetike používať v budúcnosti.

Vedci hľadali aj látky, ktoré ubližujú prírode, napr. oxid zinočnatý (zinková bieloba), limonén či EDTA. Oxid zinočnatý škodí vodným organizmom a limonén je karcinogénny pre niektoré zvieratá a môže vyvolávať aj alergie. EDTA je skratka pre kyselinu edetovú, ktorú ekológovia kritizujú pre jej zlú biorozložiteľnosť.

Úplne bez endokrinných disruptorov, škodlivín pre prírodu, nežiaducej parfumácie a alergénov bolo sedem mejkapov. Menovite išlo o produkty bareMinerals, Essence (vôbec najlacnejší testovaný produkt zo všetkých), Gosh, Laura Mercier, NYX, Sandstone a Sephora. Tie vedci zaradili do tzv. A skupiny, ktorá je pre zákazníčky dobrou voľbou.

Skupina B bola bez vysoko problematických látok, ale obsahovala parfumáciu, alergény alebo chemikálie s negatívnym dosahom na životné prostredie.

Skupina C obsahovala endokrinné disruptory, ktoré škodia organizmu a nachádzali sa v nej aj viaceré „luxusné“ značky.

Dánske chemické testy používajú len trojstupňové hodnotenie (skupiny A, B, C).

Celý test aj s fotografiami konkrétnych tekutých mejkapov nájdete TU.

Originál článku v anglickej verzii nájdete kliknutím na toto slovo: TU .

A dôležité je dodať ešte toto: Každá zo spomínaných škodlivých látok sama osebe nie je nevyhnutne nebezpečná. Čo nás ohrozuje, je celkové vystavenie sa chemikáliám vo výrobkoch, potravinách, vzduchu atď. To je to, čo môže časom ovplyvniť naše zdravie. Hovoríme tomu kokteilový efekt nežiaducich chemikálií v každodennom živote.

Kozmetika je jedným typom produktov zo skupiny mnohých, ktoré si aplikujeme na pleť, a ktoré zostávajú na pokožke počas dňa často viacero hodín. Aj preto je dobré, ak je to možné, obmedziť nežiaduce chemikálie v týchto produktoch.

A teraz sa choďte pozrieť na svoju poličku s kozmetikou v kúpeľni…

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #mejkap #make-up #škodliviny #dTest #mejkapy #endokrinné disruptory